Všeobecný ekonomický útlum začíná stále více doléhat i na České aerolinie. V listopadu přepravily zhruba o pět procent méně cestujících než loni a vedení společnosti v reakci na vývoj trhu přišlo s takzvaným akčním plánem. Jeho součástí je mimo jiné výrazné snížení mezd pilotů a zmrazení růstu platů u ostatních zaměstnanců. Uvedl to dnes prezident firmy Radomír Lašák.
Zmrazením nebo snížením mezd chce vedení firmy příští rok ušetřit minimálně 300 milionů korun. „To není specifikum letectví, ekonomická krize je všude kolem nás a týká se všech odvětví. My jsme o té situaci přemýšleli někdy od června," řekl Lašák. Pokud by šéfové ČSA nereagovali, byli by prý „za hlupáky".
S akčním plánem proto ve středu seznámili odbory, které s ním musí vyslovit souhlas. Současná kolektivní smlouva, která zaručuje zaměstnancům každoroční růst mezd o jedno procento nad inflaci, je totiž platná až do konce roku 2010. Odboráři se nyní s návrhem seznamují, neskrývají však úžas.
Prezident ČSA zároveň nevyloučil nucené odchody některých zaměstnanců, nepůjde však prý o plošné propouštění. „Nicméně budu se dívat jednotlivě na každé odděleníčko a sledovat, jestli se bez jeho činnosti neobejdeme," řekl. Firma má nyní asi 4 700 zaměstnanců.
Piloti na návrh nepřistoupí
Šéf sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar oznámil, že piloti Českých aerolinií na snížení platů nepřistoupí. Mezi piloty nyní podle něj začíná diskuse, zda v úvahu připadá alespoň menší snížení mezd nebo jejich zmrazení od příštího roku.
"Tak, jak je to dnes navržené, je to neakceptovatelné," řekl Gaspar. Problém spatřuje mimo jiné v tom, že Lašák chce snížit platy pouze pilotům, ostatní zaměstnanci by měli příští rok brát stejně jako letos. Kolektivní smlouva platná až do konce roku 2010 přitom zaručuje všem zaměstnancům každoroční růst mezd o jeden procentní bod nad inflaci.
Piloti chtějí své stanovisko předat vedení společnosti do dvou týdnů. Zásadní bude rozhodnutí, zda odboráři vůbec umožní otevření kolektivního vyjednávání. Zástupci všech devíti odborových centrál v ČSA by se měli sejít 10. prosince; na schůzce zřejmě zaujmou společné stanovisko k Lašákovu návrhu.
Krize v letectví po celém světě
S krizí v letectví a prudkým poklesem počtu cestujících se potýkají všechny světové aerolinie. Podle Mezinárodní asociace letecké dopravy zmizelo letos z letecké mapy světa již více než 30 leteckých společností, ostatní hlásí prudký propad výnosů. Celkové ztráty aerolinií letos podle asociace přesáhnou pět miliard dolarů.
Foto: archiv Týdne