Brněnská společnost Davay, která patří k největším obchodníkům na tuzemském trhu s hudebními nosiči, je od pátku na vlastní návrh v insolvenci. Věřitelům dluží přes 50 milionů korun. Do platební neschopnosti se dostala poté, co její největší odběratel Tesco Stores začal razantně snižovat skladové zásoby a požaduje zpětné odkoupení neprodaných nosičů.
Ještě na konci 90. let firma vydělávala kolem 300 milionů korun ročně. V posledních několika letech se díky rozvoji rychlého internetu umožňujícího často nelegální stahování hudby a filmů z internetu obrat snižoval až na loňských zhruba 180 milionů korun.
Negativně se projevil i trend vydavatelů novin a časopisů, kteří ke svým tiskovinám začali přibalovat velmi levné hudební a filmové nosiče.
Davay: Za úpadkem stojí Tesco
Hlavní příčinou úpadku firmy je ale podle jejího jednatele Miroslava Jandory rostoucí tlak ze strany obchodního řetězce Tesco Stores, který patřil k největším odběratelům firmy Davay.
Řetězec před dvěma lety začal podmiňovat nové dodávky zboží zpětným odběrem neprodaných CD a DVD nosičů, a to přesto, že o tom neexistovalo žádné ujednání, uvádí Jandora v insolvenčním návrhu. Jen v letošním roce se měly skladové zásoby snížit o zhruba jednu třetinu.
Vedení firmy Davay ještě na počátku roku věřilo, že špatnou ekonomickou situaci alespoň částečně vyřeší plánovanými předvánoční obchodními akcemi, ve kterých obvykle dosahuje až 60 procent svého celoročního obratu. Řetězec Tesco Stores ale podle Jandory počítá s tím, že kladné saldo dodaných a vrácených titulů by na předvánočních akcích nemělo překročit milion korun za jeden měsíc.
ČTĚTE TAKÉ: Škoda omezí výrobu fabií a zavede časová konta
Odbory podepsaly snížení platů. Lašák končí v ČSA
Davay, který v současné době zaměstnává 24 lidí, chce úpadek vyřešit reorganizací. Tu předloží nejpozději deset dnů před první schůzí věřitelů, kterou svolá pověřený insolvenční správce.
Foto: Karel Šanda a archiv Týdne