Která pračka, lednička, televizor nebo myčka nádobí je největším žroutem energie, a která naopak nejvíce ušetří rodinný rozpočet? Energetické štítky, které snadno zorientují zákazníky o elektrické náročnosti spotřebičů, budou muset být od ledna také v internetových obchodech.
O novém nařízení Evropské unie informovala Středisko pro efektivní využívání energie SEVEn, které se energetickými štítky a dalšími úsporami zabývá dlouhodobě. "V internetových obchodech bude muset být celý klasický energetický štítek, který lidé znají z kamenných obchodů," řekl on-line deníku TÝDEN.cz Michal Staša ze střediska SEVEn.
Dodal, že nařízení o elektronickém štítkování se týká pouze nových spotřebičů. U praček, ledniček nebo myček uvedených na trh před 1. lednem 2015 je to pro e-shopy dobrovolné. Staša připomněl, že v internetových obchodech se dosud objevovala pouze základní textová informace, že spotřebič patří třeba do třídy A+. Jenže energetický štítek poskytuje více údajů - například průměrnou roční spotřebu, hluk, spotřebu vody nebo účinnost odstřeďování.
Nově je navíc k dispozici aplikace ecoGator, která pomáhá zákazníkům porovnat a nalézt ty energeticky nejúčinnější modely na trhu. Aplikace je zdarma na ecogator.cz.
Štítky jsou jedním z nástrojů, jak dosáhnout evropského plánu snížit do roku 2020 spotřebu energií o pětinu oproti roku 1990. V evropských domácnostech se totiž spotřebuje zhruba 25 procent veškeré elektřiny. "Energetické štítky se ukázaly jako velmi funkční mechanismus, jak spotřebu snižovat," řekl před časem Juraj Krivošík, ředitel Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn.
Zatímco v roce 2004 se nejvyšší energetická třída A a A+ v zemích střední a východní Evropy podílela na prodeji všech chladniček a praček ze zhruba 60 procent, o tři roky později to už bylo z 90 až 95 procent. U některých spotřebičů už není možné koupit "horší" výrobek než ve třídě A. Škála se navíc rozšířila o kategorie A++ a A+++. Úspornější spotřebiče přitom ušetří domácnostem až několik tisíc korun ročně, návratnost za modernější, ale dražší ledničku či pračku bývá několik let.
S používáním energetických štítků souvisí evropská směrnice o ekodesignu, jejímž prostřednictvím Brusel stanovuje minimální účinnost vybraných spotřebičů. Právě kvůli tomu zmizely z evropských obchodů i tradiční, ale neúsporné žárovky. Brusel odhaduje, že se v Evropě díky "zákazu" klasických žárovek ušetří v roce 2020 elektřina, která odpovídá původní spotřebě celého Rumunska.
"Před časem jsme vypočítali, že jen při výměně jedné stowattové žárovky v každé české domácnosti by se ušetřilo stejně, jako kdyby na rok zmizelo ze silnic na 360 tisíc aut," řekl před časem Krivošík ze SEVEn. Investice do úsporných zářivek se přitom poměrně rychle vrátí, v některých případech i do jednoho roku.