Varování
Firmám chybí i nekvalifikované síly, situaci je jako před krizí
06.12.2018 17:35
Firmám chybí už i nekvalifikovaní pracovníci a situace je jako před krizí v roce 2008. Shodli se na tom účastníci čtvrteční první výroční konference Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje. Ten sdružuje firmy, školy i úřady, které si v rámci paktu vyměňují informace a zkušenosti z pracovního trhu. Za rok činnosti má pakt přes 80 partnerů, hlavně průmyslových firem. Další rok přistoupí nejméně stejný počet členů, řekl místopředseda představenstva krajské Hospodářské komory a člen výkonné rady paktu Zdeněk Mužík.
Podle diskutujících firem a institucí je kritický nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, ale i výrazný nedostatek nekvalifikovaných. Problém už neřeší ani zahraniční dělníci. "Situace u některých výrobců dílů pro automobily, kteří pokrývají část výroby agenturními pracovníky, už je taková, že na danou operaci musí nabírat dva pracovníky, aby to mentálně a dovednostně zvládli," uvedl Mužík.
Strmě se pak zvyšují náklady firem na mzdy a odvody i u lidí bez kvalifikace či bezpečnostní rizika v místech s velkou koncentrací cizinců a sílí kastování. "Komunity vytěsňují nového pracovníka tím, aby dělal zmetky, chrání si práci," řekl Mužík. V regionu si firmy také stále více přetahují pracovníky, a to i v jedné průmyslové zóně.
Už koncem příštího roku se zřejmě podle diskutujících zastaví růst ekonomiky a hrozí, že zahraniční podniky začnou odcházet za lacinější pracovní silou. Na pracovním trhu panuje podle náměstka ministryně práce Jiřího Vaňáska v agenturním zaměstnávání stejná situace jako v roce 2008 před hospodářskou krizí. "Důvodem, proč se nedaří sladit volná pracovní místa (kterých je v Česku 317 tisíc) a uchazeče o zaměstnání (kterých je 216 tisíc) je například to, že 75. tisíc lidí v evidenci je se základním vzděláním nebo bez kvalifikace, a je obtížné je nejen motivovat, ale také dát jim tu kompetenci, kterou by zaměstnavatel potřeboval," uvedl.
Ministerstvo se proto chce podle něj v prevenci nezaměstnanosti zaměřit již nyní na dobu, která přijde možná za 1,5 roku nebo dva roky. "Ve druhém pololetí příštího roku už ten pokles začne být vidět, a všechny trendy, které mapujeme, tomu začínají nasvědčovat. Musíme na to být společně připraveni," uvedl Vaňásek.
Krajský Pakt zaměstnanosti bude podle Mužíka od svých partnerů zjišťovat názory, nálady a pohledy na budoucnost. "Chceme co nejdříve zachytit trendy na trhu práce, informace si předáváme průběžně," uvedl Pavel Beneš z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje (RRA), která spolu s krajským úřadem práce zpracovává analýzy a strategie pro členy paktu. Partnery paktu jsou firmy i výzkumné a zdravotnické subjekty nebo školy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.