Fischer: Stát hospodařil se schodkem 195 miliard
03.01.2010 12:00 Původní zpráva
Schodek státního rozpočtu Česka dosáhl ke konci loňského roku rekordních 195 miliard korun. Premiér nestranické vlády Jan Fischer toto číslo vypočítané ministerstvem financí zveřejnil poprvé. Podle Fischera nemohla jeho vláda už s výsledkem mnoho udělat.
V loni schváleném rozpočtu se počítalo se schodkem asi 38,1 miliardy korun. Poslanci jej ale v listopadu navýšili zhruba na 52,2 miliardy korun, aby stát měl dost peněz na důchody. Ministerstvo financí očekávalo schodek 165 miliard korun.
ČTĚTE TAKÉ: Prezident Klaus podepsal rozpočet v přímém přenosu
ČSSD sepsala v patnácti bodech, jak šetřit
"Možná by to o něco málo skočilo dolů, pokud by se udělala nějaká úsporná opatření ještě na konci roku, ale chce to systémové řešení. Je to na politicích, aby se pokusili snížit mandatorní výdaje a naplánovali, jak dál s daněmi," řekl Fischer v pořadu televize Prima Partie.
Státní rozpočet nejvíce zatěžují výdaje na provoz státní správy a Fischer v televizi nahlas zalitoval, že přes poslance neprošel návrh jeho kabinetu a snížení platů státních zaměstnanců. Součást balíčku ministra financí Eduarda Janoty, který chtěl ušetřit na platech ve státní správě, včetně politiků, čtyři procenta, ovšem právě sněmovna zamítla.
"Začali jsme s jednoduchou myšlenkou a nic by se bývalo nestalo, kdyby prošla. Sledovali jsme mzdy v podnikatelské a nepodnikatelské sféře, a státním zaměstnancům na rozdíl od ostatních nehrozilo, že by opustili trh práce. No, neprošlo to," zalitoval premiér, který si ale dovede představit i další úspory, se kterými začne ještě jeho vláda do voleb.
"Například společné nákupy v administrativě. Nenechat v rukou ministrů, aby si rozhodli, jaká auta si budou kupovat. Tato věc už tu byla naplánovaná, ale pak zmizela. Ušetřit lze ještě víc, ale resorty by napřed měly projít očistnými audity," dodal.
Slíbil také, že dohlédne na to, aby jeho ministři šetřili i na zahraničních cestách. "Dbám na to, aby se cestovalo do zahraničí rozumně. Ale my musíme vykonávat zahraniční politiku jako vláda. Zvlášť v době krize se posiluje role ekonomické diplomacie. Hledat cesty ve vyspělém i rozvojovém světě, vytvářet prostředí pro podnikatele a startovací efekt, společné projekty," vysvětlil.
Premiér míní, že Česko by se také mělo soustředit v krizi na lepší čerpání evropských peněz. "Bylo by katastrofou, kdybychom evropské peníze neuměli využít, aby působily protikrizově a ke znovunastartování ekonomiky. Máme hodně práce před sebou, i když se situace lehce zlepšila," uvedl. Počet programů vláda už nyní snižovat nehodlá, bylo by to podle něj kontraproduktivní.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.