Janota představil rozpočet se <span>schodkem 157 miliard</span>

Ekonomika
18. 9. 2009 15:20
Eduard Janota (ilustrační foto).
Eduard Janota (ilustrační foto).

Eduard Janota (ilustrační foto).Ministr financí Eduard Janota představil zástupcům politických stran jednotlivé body navrhovaného protikrizového balíčku. Ten má snížit hrozící deficit státního rozpočtu z 230 na 157 miliard korun. Osud návrhů je však zatím nejistý, řada zákonodárců s ním nesouhlasí.

V případě přijetí úsporných opatření by deficit činil 5,2 procenta hrubého domácího produktu Česka. "Je to úroveň, která byla zakomponována do vládního programového prohlášení," uvádí Janota, který trvá na tom, aby se o balíčku hlasovalo jako o celku. Změny zákonů by se podle něj měly týkat výlučně roku 2010.

ČTĚTE TAKÉ: Protikrizový balíček: jak zasáhne rodinné rozpočty?
                        Janotův plán: TÝDEN.CZ získal text ke škrtům

"Deficit 230 miliard je pro mne nepřijatelný. Nevím, zda bych mohl dále odpovídat za veřejné finance České republiky, je to riziko, které bych na sebe nechtěl brát," říká Janota. Soubor návrhů označuje za kompromis na straně příjmů a výdajů. Vyšší příjmy chce zajistit především změnami daňových sazeb, výdaje mají klesnout díky sociálním škrtům. Aby politikům vyšel vstříc, některé z avizovaných opatření přepracoval.

Změny návrhů

Janota právě ukončil jednání s politiky.Mzdy státních zaměstnanců mají poklesnout o čtyři procenta. "Nemyslím si, že by to byl dobrý nápad. Pro státní zaměstnance to může být akorát demotivační. Raději bych byl, kdyby mzdy stagnovaly," říká pro on-line deník TÝDEN.CZ analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Sazba daně z přidané hodnoty by se měla zvýšit z devíti procent na deset, původně přitom Janota plánoval dvouprocentní růst. "Návrhy v oblasti spotřebních daní zůstávají beze změny," říká ministr.

Reformu však chystá v případě daně z příjmu fyzických osob. Ta má u zaměstnanců s ročním výdělkem nad 145 tisíc činit 23 procent. "V žádném případě se nejedná o sazbu z přepychu," komentuje Janota. Podle Marka však toto opatření české ekonomice nijak výrazně nepomůže.

Nevyzpytatelní politici

Občanští demokraté již dříve zdůraznili, že podpoří pouze balíček, který zaručí schodek menší než 170 miliard. "Budeme trvat na tom, aby byly úspory na straně příjmů a výdajů přibližně stejné. Žádné opatření také nesmí znamenat rozpočtové zatížení do budoucna," říká Martin Kocourek, ekonomický expert ODS.

ČTĚTE TAKÉ: ODS: Přes deficit rozpočtu 170 miliard nejede vlak

Jiří Paroubek odmítá především sociální škrty.Sociální demokraté se po schůzi vyjádřili, že s devíti z 26 opatření vlády nesouhlasí, odmítají především sociální škrty. "Očekáváme, že naše připomínky budou vládou před jednáním o finální podobě rozpočtového balíčku zohledněny," napsal ve svém prohášení stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Komunisté chtějí daňovou progresi a navrhují, aby ministerstvo obrany ušetřilo na některých armádních zakázkách. Zelení požadují snížení rozpočtu poslanců, senátorů a prezidentské kanceláře, také trvají na tom, aby na ministerstvech proběhl personální audit.

Jedinou politickou stranou, která souhlasí se stávající podobou balíčku, je TOP 09. "Balíček bychom měli bez reptání schválit," vyjádřil se její člen Miroslav Kalousek.

Janotův balíček vláda projedná na pondělní schůzi. Příští čtvrtek o něm bude hlasovat poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze. "Myslím, že dosáhnout kompromisního rozhodnutí bude dlouhé a bolestívé," dodává Marek pro TÝDEN.CZ.

Tabulka úsporných opatření.

Foto: Robert Zlatohlávek, Jan Schejbal, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ