Michal Kraus se po odchodu z Poslanecké sněmovny dal na podnikatelskou dráhu, v níž je stejně šikovný jako v politice. Pouhé čtyři měsíce poté, co se po dvaceti letech rozloučil s poslaneckým mandátem, se v květnu 2006 stal jediným vlastníkem společnosti RFK Invest. Do té doby ji přes společnost E-Invest ovládal šéf někdejšího Socialistického svazu mládeže Martin Ulčák.
Přechod RFK Invest od Ulčáka ke Krausovi vyvolává řadu otázek. Zejména jak Kraus k Ulčákově firmě přišel a proč vůbec byla transakce uskutečněna. Vysvětlit pozadí celého obchodu Kraus i Ulčák odmítají. „Nejsem ničím povinován vám odpovídat na věci, které jsou čistě ekonomického rázu a po kterých vám nic není,“ uvedl Kraus k dotazům TÝDNE. O transakci se nechce bavit ani Ulčák. „Neřeknu vám vůbec nic. Dlouhodobě se nehodlám do sdělovacích prostředků k ničemu vyjadřovat ani poskytovat žádné informace,“ řekl Ulčák.
Co RFK Invest dělá, je záhadou
Příběh okolo RFK Investu začíná v lednu 2003, kdy byl založen. Ve výroční zprávě za rok 2005 byl ještě jediným akcionářem E-Invest, jehož stoprocentním vlastníkem je Ulčák. Jedenáctého května 2006 napochodoval k pražské notářce Kraus. Předložil všechny akcie a prohlásil, že je jediným akcionářem.
Následně opustili představenstvo Jolana Dolečková a Vladimír Kuška, které nahradili sám Kraus a Kateřina Ludvíková. V představenstvu zůstal právník Rostislav Doleček, který je rovněž předsedou dozorčí rady Metalimexu.
Zda Kraus za RFK Invest zaplatil nebo ho od Ulčáka dostal, nelze z veřejných zdrojů zjistit. Není ani zřejmé, zda RFK Invest zaplatil obrovské dluhy. Ke konci roku 2005 měl krátkodobé nebankovní půjčky ve výši 20,5 milionu korun. Za půjčené peníze koupil pozemky v kladenské čtvrti Kročehlavy. Podle výroční zprávy byla na nákup využita půjčka, jejíž splatnost byla prodloužena do 30. listopadu 2006. Otázka TÝDNE, od koho si firma peníze půjčila a zda je dluh již splacen, zůstala bez odpovědi.
Co RFK Invest dělá, je záhadou. Před dvěma lety neměla žádné zaměstnance, a je tak ve skutečnosti jen skořápkou, v níž jsou ukryty pozemky v hodnotě 22,2 milionu korun (dle účetních výkazů společnosti). Oproti majetku stála půjčka od neznámého věřitele nebo věřitelů ve výši již zmiňovaných 20,5 milionu korun a dva miliony, které představují základní kapitál.
Šetření Krausových aktivit v Ghaně pokračuje
Oba účastníci transakce – Ulčák i Kraus – byli ještě za socialismu členy politické elity. Ulčák byl posledním předsedou Socialistického svazu mládeže a Kraus komunistickým poslancem od roku 1986 do konce roku 1991 v České národní radě. Oba se neztratili ani po změně režimu. Ulčák se stal významným byznysmenem a lobbistou s kontakty zejména v ČSSD a u komunistů. Po listopadu 1989 také čile podnikal – figuroval v desítkách firem.
Kraus se naproti tomu stal politickou špičkou v ČSSD. Nějaký čas šéfoval poslaneckému klubu, byl členem, a později dokonce předsedou vlivného rozpočtového výboru. Vaz mu zlomila až takzvaná kakaová aféra. Společně s podvodníkem Františkem Rigem v roce 2001 odjel do Ghany, kde jako ředitel Pro Afri podepsal smlouvu o privatizaci firmy PBC na zpracování kakaa, z níž nakonec sešlo. Krausovy obchodní aktivity v Ghaně začala prošetřovat policie. Šetření stále pokračuje.
Další informace přináší pondělní vydání časopisu Týden (12/07).
Foto: Robert Zlatohlávek a ČTK