Ministr financí Miroslav Kalousek dnes podepsal dohody ohledně sporných pohledávek týkajících se zkrachovalé IPB. Byly tak zažehnány žaloby, ve kterých hrozilo ČR zaplacení až 120 miliard korun. Proto také ministr rozhodl odtajnit dohodu o narovnání mezi ČR a Nomurou, která souvisela s kauzou IPB. MF o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
"Vztah ČR a Nomury je tak definitivně uzavřen. Rizika plynoucí z toho, že bychom odkryli karty, pominula, a proto jsem rozhodl zahájit proces odtajnění smluv," řekl ČTK ministr Kalousek. Zároveň ale upozornil, že odtajnění smlouvy je dvoustrannou záležitostí a musí se projednat i s Nomurou. Proto také nesdělil konkrétní termín.
ČTĚTE TAKÉ: Stát zaplatí japonské Nomuře 3,65 miliardy korun
Dohoda s Nomurou ušetřila státu sedmnáct miliard
Jedna z pohledávek za 40 miliard korun souvisí se žalobou švýcarské společnosti SPB Consortium, která žalovala nuceného správce zkrachovalé IPB Petra Staňka, že jako nucený správce neplnil řádně své povinnosti a uzavřel nevýhodnou smlouvu o prodeji IPB.
Švýcarská SPB Consortium žalovala také stát, respektive Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o 80 miliard korun. Společnost v žalobě argumentovala tím, že stát IPB diskriminoval při udělování veřejných podpor. SPB Consortium spornou pohledávku vykoupila z konkurzu nástupnické firmy po IPB, IP banky.
ČTĚTE TAKÉ: Stát zvýší požadavky, chce po ČSOB přes 34 miliard
Pohledávky by podle smlouvy neměly být již nikdy vůči Česku uplatněny. Náklady na státní rozpočet dohoda podle MF mít nebude. Podle ministra ovšem za pohledávky dostanou jejich správcové stovky milionů korun, které na jejich odkoupení poskytne společnost Nomura. V roce 2005 chtěla podle Kalouska sociálně demokratická vláda vyplatit nemalé prostředky ze státního rozpočtu, aby pohledávky získala.
"Proto jsem nemohl smlouvy zveřejnit, i když jsem byl kvůli tomu několikrát interpelován soudruhem Zaorálkem. Kdyby se protistrana dozvěděla, že stát má o pohledávky zájem, tak bychom byli někde jinde," uvedl Kalousek a dodal, že nyní po dvouleté práci s celým týmem cítí pocit euforie a štěstí.
Foto: Jan Schejbal