Ke stému výročí zavedení československé měny vydala ČNB zlatou minci

Ekonomika
5. 3. 2019 12:02
Na snímku jsou československé dukáty z období 1923 - 1938.
Na snímku jsou československé dukáty z období 1923 - 1938.

Česká národní banka v úterý vydala k výročí 100 let zavedení československé měny pamětní zlatou minci v hodnotě 10 tisíc korun. ČNB o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Mince prostřednictvím motivu tehdejších kolků odkazuje na akci, při níž byla v březnu roku 1919 zavedena československá měna. Na ni navazuje současná česká koruna.

"Provést měnovou odluku bylo základní podmínkou politické a hospodářské nezávislosti Československa. Ministr financí Alois Rašín provedl akci ´rašínovsky´ suverénně a rychle. Úspěšně provedená měnová odluka zvýšila mezinárodní prestiž Československa, které se tak oddělilo od rozvrácené rakousko-uherské měny řítící se do inflace," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

ČNB vydává zlaté mince ve dvojím provedení. V běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3200 kusů a ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 6900 kusů. Hodnota mincí není totožná s prodejní cenou, která je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. ČNB prodejní cenu mince neuvedla. Mince lze koupit u vybraných smluvních partnerů.

Kolkování měny bylo zahájeno v českých zemích 3. března 1919 a na jejím konci 9. března 1919 již existovala československá měna. Na Slovensku kolkování trvalo do 12. března 1919 a na Podkarpatské Rusi se uskutečnilo až v roce 1920.

Zlatá pamětní mince k výročí zavedení československé měny je součástí dvou mimořádných ražeb k oslavě 100 let vzniku republiky a české koruny. Druhá mimořádná emise z 23. října 2018 připomněla 100. výročí vzniku Československa.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ