Současná finanční a hospodářská krize ukázala, že tuzemská ekonomika a bankovní systém stojí na dobrých základech vybudovaných během uplynulých dvaceti let. Uvedl to prezident Václav Klaus na konferenci věnované bankovním reformám v ČR. Klaus byl přitom tvůrcem prvních reforem jako ministr financí a později jako premiér.
Zároveň Klaus odmítl termín bankovní socialismus jako vhodnou charakteristiku pro období v 90. letech. "Je to jen politická nálepka a ne výrok o naší realitě. Špatné úvěry byly částečně dědictvím komunismu, částečně dílem nákladné transformační operace. Banky jistě dělaly chyby, ale asi tak velké jako v nedávné době banky americké. Nikdo nikdy nikoho nenutil poskytovat úvěry," uvedl Klaus.
Klaus byl přitom často napadán právě kvůli tomu, že státní banky rozpůjčovaly stamiliardy korun v problémových úvěrech. Před krachem je musel zachránit stát, což přišlo daňové poplatníky na stamiliardy. Jen záchrana největších bank stála zhruba 250 miliard.
ČTĚTE TAKÉ: České banky zdraží. Touží zůstat "na svém".
Prezidentovo srovnání s americkými bankovními domy je však poněkud zvláštní. Chyby amerických bankéřů totiž stáhly svět do největší finanční krize od 2. světové války. I chyby tuzemských "bankovních veličin" přišly tuzemskou ekonomiku draho.
Bankovní domy se na konci 90. let lekly nesplácených úvěrů a šláply na brzdu, což přispělo ke vzniku ekonomické recese.
Spor o přeměnu bankovního systému přitom Klaus považuje ze svého pohledu za jeden z nejvýznamnějších. Rovněž odmítl, že by bylo možné nejdříve vybudovat odpovídající právní prostředí a poté začít dělat změny.
To je přitom velmi častým argumentem odpůrců tehdejších transformačních kroků.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa je díky krizi nejbohatším regionem
"V mimořádně zranitelné chvíli transformace musí bankovní sektor dýchat s ekonomikou... Nebylo možné mít nejprve zákony a instituce a pak nechat fungovat trh. K diskusi nad tím, co bylo dříve, zda slepice nebo vejce, říkám, že na slepici i vejcích jsme pracovali současně. Že jedno mohlo být dříve než druhé, je fatální omyl," uvedl prezident.
Transformaci bankovního sektoru nelze podle Klause vůbec hodnotit bez faktu, že Česká republika měla jako jediná z transformačních ekonomik nízkou inflaci. "Nepoužili jsme tak inflaci na sanaci bankovního sektoru na úkor úspor obyvatelstva. Bez tohoto faktu nemá vůbec cenu toto období hodnotit," řekl Klaus.
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK