Kurz české měny během rána posílil vůči oběma světovým měnám, k euru až na 24,97 koruny a vůči dolaru na 16,91 koruny. Navzdory neklidné politické scéně je tak koruna stále v klidu. Klíčovým bude rozhodnutí o podobě rozpočtu na příští rok.
Koruna se už ve středu dostala vůči euru na nejsilnější hodnoty od konce loňského listopadu. Americký dolar naopak nadále slábne vůči euru, aktuálně až na 1,4756 USD/EUR.
Dolar by měl podle analytiků dál oslabovat. Ceny zlata překonaly v posledních dnech hranici tisíce dolarů za troyskou unci, investoři hledají alternativy za slabý dolar. Ke zlatu je táhne i nálada na akciových trzích, které po dlouhých růstech čekají na korekci. Té se chtějí vyhnout nákupem cenných kovů. Tato korekce ovšem zatím nepřichází, v noci na dnešek například trhy v Asii atakovaly svá roční maxima.
ČTĚTE TAKÉ: Koruna zatím Česko drží. Ale rozpočet bude ještě drama
Koruna se veze na vlně
Koruna tak nadále potvrzuje vývoj ze začátku týdne: investoři si nešvarů na domácí politické scéně nevšímají. Růst koruny vychází z dlouhodoběji pozitivní nálady na světových trzích, která se projevila i zvýšením zájmu o rizikovější aktiva a měny. Koruna navíc předběhla zbytek regionu střední a východní Evropy.
Co však může českou měnu stáhnout rychle dolů, jsou zprávy o rozpočtu. Jeho verze na rok 2010 je stále v rukou poslanců, schodek veřejných financí se však pravděpodobně dostane na rekordních 7,4 procenta HDP. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory bude i ve čtvrtek finanční trh postrádat nová data a diskuze nad státním rozpočtem, což "nechá spekulanty opět v klidu". "Z technického pohledu ale již mnoho prostoru pro posílení není. Koruna je nejpřekoupenější od konce července," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Protikrizový balíček: jak zasáhne rodinné rozpočty?
Hrátky s rozpočtem: povodně, krize a nedůslednost
Ve hře je stále Janotův balíček, který by měl deficitu odlehčit o dobrých 60 miliard. V případě jeho roztříštění na jednotlivá úsporná opatření, z nichž by levice přistoupila jen na některé (ODS, TOP 09 i SZ jsou ochotny schválit balíček jako celek), je udržitelnost státních financí ohrožena. Nejhorším východiskem pro českou ekonomiku by pak bylo rozpočtové provizorium.
ČNB: Vyšší schodek, vyšší úroky
Výše rozpočtových schodků se jasně odrazí na kredibilitě České republiky. To může vyvolat zvýšení nominálních úrokových sazeb, varuje člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Pavel Řežábek. Ačkoli je růst domácích klíčových sazeb pro vývoj koruny pozitivní, v tomto případě by byl potlačen. Manipulace se sazbami má pouze omezený dopad, na stabilní hospodářské prostředí působí zejména fiskální politika vlády.
ČTĚTE TAKÉ: Státní finance: každý Čech dluží přes 100 tisíc korun
Síla koruny má prvotní dopad na české obchodníky. Podle Řežábka však její současné zisky hospodářské zotavování země nijak nebrzdí. Nominální zhodnocení v řádu tří procent ročně je "přirozené a ekonomika by ho měla absorbovat," dodal zástupce ČNB.
Koruna je prozatím v rukou dobře naladěných investorů, ale trhy jsou stále křehké. Hra o rozpočet je riskantní; populistická gesta by měla ustoupit záchraně pověsti státní kasy.
Foto: Jan Zatorsky, ČNB