Koruna se <span>řítí dolů</span> kvůli problémům Dubaje

Ekonomika
27. 11. 2009 10:42
Česká měna výrazně slábne.
Česká měna výrazně slábne.

Česká měna výrazně slábne.Česká měna výrazně oslabuje poté, co emirát Dubaj požádal o odklad splátek dluhů. Vůči euru ztratila za dva dny padesát haléřů. "To je opravdu dost," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. Po zprávách z Dubaje koruna oslabila z 26 až na 26,50 koruny za euro.  

Devizoví investoři totiž celosvětově zpanikařili, neboť Dubaj může mít problémy se splátkami úvěrů až za 80 miliard dolarů. Světové burzy se strmě propadají a investoři se stahují z rizikovějších trhů, mezi něž se řadí i ty středoevropské. "Všechny středoevropské měny ztrácejí," podotýká Bureš.

ČTĚTE TAKÉ: Banky krouží kolem Dubaje. Emirát žádá odklad splátek

Výnosy z tuzemských dluhopisů se podle Bureše zatím nezvyšují, což však částečně přičítá nízké likviditě trhů s nimi. "V případě maďarských dluhopisů už tento růst patrný je," říká. Výnos dluhopisu se pohybuje v opačném směru než jeho cena. Rostou-li výnosy, znamená to, že investoři nahlížejí půjčování upisovateli dluhopisu (například státu) za více rizikové.

"Problémy Dubaje jsou impulsem, který nikdo nečekal a který může přerušit oživování na světových trzích," míní Bureš. Lze očekávat, že dolar teď načas posílí a ustane zdražování zlata.

ČTĚTE TAKÉ: Kupujte zlato, brzy výrazně zdraží

Nesnáze Dubaje, konkrétně tamních dvou klíčových konglomerátů Dubai World a Nakheel, mohou přivodit i splasknutí takzvané carry trade bubliny. V rámci obchodů carry trade si světoví investoři půjčují ve slabě úročených měnách, například dolaru či libře, a investují do aktiv, která jsou výnosnější. Profitují z rozdílu ve výnosnosti aktiv. V posledních měsících zhusta spekulativně investovali například do měn rozvíjejících se ekonomik, čemuž by právě problémy Dubaje mohly učinit přítrž.

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ