Globální finanční instituce začaly vyhodnocovat dopady vývoje v Dubaji a zjišťují, jaké by mohly mít ztráty. Emirát Dubaj žádá o odklad splátek dluhů, které mají tamní klíčové konglomeráty Dubai World a Nakheel. Jde o několik půjček s rozdílnou dobou splatnosti. Nejhorší scénář předpokládá, že Dubaj může mít problémy se splátkami úvěrů až za 80 miliard dolarů (asi 1,39 bilionu Kč).
Zatím jde hlavně o syndikovaný úvěr v objemu 5,5 miliardy dolarů (asi 95,6 miliardy Kč) pro společnost Dubai World a o půjčku ve výši 4,4 miliardy dírhámů (asi 20,8 miliardy Kč) pro realitní společnost Nakheel, dceřinou společnost skupiny Dubai World.
Požadavek Dubaje značně otřásl důvěrou investorů, na což finanční trhy ve světě zareagovaly silným poklesem. V zemích Blízkého východu totiž existují takzvané suverénní fondy, které patří tamním vládám a o nichž se předpokládalo, že díky příjmům z prodeje ropy mají značné finanční přebytky.
ČTĚTE TAKÉ: Dubaj otevřela luxusní metro
Taková představa ale nyní vzala zasvé a investory zajímá, jaká je skutečná finanční situace zemí v této části světa. Suverénní fondy totiž ve světě nezřídka financovaly velké transakce. Například katarský fond vlastní část německé automobilky Porsche, kapitál z Blízkého východu je přítomen třeba i v Londýnské akciové burze.
Investoři teď zvažují, co se stane, pokud věřitelské banky na požadavek vládců Dubaje nepřistoupí. V takovém případě nelze vyloučit ani státní bankrot. Zástupcům emirátu se ve středu tyto obavy rozptýlit příliš nedařilo.
Svědčí o tom vývoj nákladů na pojištění vládních dluhopisů proti státnímu bankrotu. Cena pětiletých swapů CDS (Credit Default Swaps), které vyjadřují, za jak pravděpodobný trh považuje bankrot dané země, dnes v případě Dubaje vystoupila až nad 580 bazických bodů. To znamená, že pokud by si někdo chtěl koupit dluhopisy emirátu Dubaj za deset milionů dolarů, pojistka proti úpadku ho přijde na více než 580 tisíc dolarů ročně.
Ilustrační foto: profimedia.cz