Kvůli zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) může ukončit činnost několik desítek trafikantů. Většinou o tom uvažují menší nezávislí živnostníci. Vyplývá to z informací od několika podnikatelů a neoficiálně to potvrzují i někteří jejich dodavatelé.
Povinnost pořídit si zařízení pro EET budou mít trafiky stejně jako ostatní obchodníci od 1. března. Celkem je v tuzemsku přibližně 17 tisíc trafik. Podle místopředsedy představenstva distributora tisku PNS Jindřicha Kadeřávka v takto velkém množství trafik běžně nastávají změny, prodejní místa zanikají a nová vznikají a nelze počátkem února říci, které provozovny skončí kvůli EET.
"Zatím můžeme jen odhadovat, že problém mohou mít prodejci, kteří už nějakou dobu uvažují o ukončení své činnosti. Dále mohou být problémem technické a prostorové podmínky provozování jejich prodejny. Samozřejmě asi nelze vyloučit ani finanční náklady, i když to bude spíše účelové odůvodnění toho, že už nějakou dobu uvažují o ukončení své činnosti," podotkl Kadeřávek.
Potvrdil to majitel malé provozovny v Praze 2, který si nepřál být jmenován. "Zvýšil se mi od Nového roku nájem a investice do EET je poslední kapka. Ať už je to pořízení nové pokladny, nebo pravidelné měsíční platby navíc," řekl.
Podle Kadeřávka může být zavedení EET pro mnohé majitele trafik zátěží, ale zároveň jim může pomoci některé procesy zrychlit a zefektivnit. V rámci EET nastane elektronizace prodejních míst, což umožní například zavedení elektronických dodacích a remitendních listů, které jsou dnes zajišťovány papírově, umožní to rovněž elektronické objednávky doplňkového sortimentu nebo komunikaci s dodavateli. PNS vytvořila zařízení šité na míru trafikantům s O2 a očekává, že jej dodá až do třetiny trafik.
V první vlně zavádění EET v pohostinství loni v prosinci skončily nebo přerušily podnikatelskou činnost desítky až stovky provozoven.