Letní tábory pro děti v Česku trvají průměrně deset dní a rodiče za ně zaplatí asi 3256 korun. Převažují pobyty s ubytováním ve stanech, kterých se účastní kolem 32 dětí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi organizátory táborů udělala loni na podzim a letos na jaře Česká rada dětí a mládeže.
Do průzkumu se zapojilo 131 spolků a 288 dětských domů mládeže či středisek volného času a 31 komerčních pořadatelů. Průzkum zahrnuje údaje o 3675 táborech, kterých se zúčastnilo 118 937 účastníků. Podle České rady dětí a mládeže se v Česku každoročně koná 4500 až 5000 táborů.
Průměrná délka táborů se u jednotlivých organizací pohybuje od sedmi do čtrnácti dnů. Spolky mívají tábory trvající i kolem dvaceti dnů, naopak domy dětí a střediska volného času nabízejí i pětidenní pobyty. Průměrný počet účastníků na táboře u spolků, domů dětí a středisek volného času je kolem 31 či 32 dětí. Komerční subjekty mívají na táborech průměrně 45 účastníků.
Levnější bývají tábory, které pořádají spolky. Důvodem je mimo jiné to, že je vedou dobrovolníci. Průměrná cena desetidenního pobytu u spolků činí asi 2600 korun, zatímco u komerčních poskytovatelů je to zhruba 3900 korun. Podle rady vyšší cena neznamená vždy vyšší kvalitu, záleží na vstupních nákladech. Komerční tábory bývají dražší, protože nabízejí například program spojený s hrou na hudební nástroje, jízdou na koních či počítači. "Zároveň nelze říci, že tábor za 2000 Kč není kvalitní, neboť je zaměřen na jiný typ zážitku (týpí, les, louka), který tedy nevyžaduje vysoké náklady na nájem, materiál, techniku, případně vedoucí," uvádí průzkum.
Více než na dvou třetinách táborů (71 procent) spí děti ve stanech, necelých 30 procent organizátorů nabízí ubytování v chatkách, chatách či budovách. Stanové pobyty převažují především u spolků. "Stále převládají tradiční tábory (program spojený s pobytem v přírodě) - celkově 85 procent táborů," uvádí průzkum. U spolků se tento typ programu týká 91 procent táborů, u domů dětí a středisek volného času tvoří asi 57 procent pobytů, u komerčních jen asi 30 procent. Zbytek jsou takzvané speciální nebo trendové tábory, které jsou zaměřené na konkrétní sporty či dovednosti, a příměstské tábory.