Lichtenštejnská firma <span>má převzít</span> Komárkovu KKCG

Ekonomika
13. 4. 2010 15:35
Zřejmě kvůli neshodám s otcem zahájil Karel Komárek řadu transakcí.
Zřejmě kvůli neshodám s otcem zahájil Karel Komárek řadu transakcí.

Zřejmě kvůli neshodám s otcem zahájil Karel Komárek řadu transakcí.Společnost KKCG Holding, která zastřešuje cestovní kancelář Fischer a Moravské naftové doly, zřejmě převezme firma Valea Foundation se sídlem v Lichtenštejnsku. Uvádí to oznámení zaslané Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Na transakci upozornil server Aktuálně. cz. Pokračuje tak zřejmě dělení majetku rodiny Komárkových, jednoho z nejbohatších podnikatelských klanů v Česku. "K navrhovanému spojení dochází zejména v oblasti plynárenského a ropného průmyslu, cestovního ruchu a vydavatelské činnosti," je uvedeno v žádosti o spojení obou firem.   

Kdo je majitelem firmy Valea Foundation, není známo. Podle serveru o společnosti nelze dohledat žádné informace ani na internetu.   

Celá transakce je podle všeho součástí dělení majetku holdingu mezi Karlem Komárkem a jeho otcem, kteří se rozešli kvůli odlišným názorům především na vyrovnání se zahraničními akcionáři těžební části firmy. Podle dřívějších informací Karel Komárek nejstarší hodlal pokračovat v korporátní válce s bývalými partnery E.ON. Ruhrgas a slovenským SPP. Naopak jeho syn se s nimi chtěl dohodnout.

"Cílem je ukončení všech soudních sporů, aby se mohla skupina dál rozvíjet," uvedl k návrhu spojení mluvčí KKCG Daniel Plovajko.

ČTĚTE TAKÉ: Komárek zvažuje prodej Atlantiku. Za 900 milionů

Zároveň jde o další převod miliardového majetku za poslední týdny. Karel Komárek už dříve požádal antimonopolní úřad o povolení k přerozdělení svých nejvýdělečnějších strojírenských firem, které spadají do holdingu KKCG Industry. Podle stránek úřadu by měly tři tuzemské společnosti Bonatrans, ŽDB a Kovosvit, pod nějž spadá Kovosvit MAS, nově patřit firmě Bonatrans Group Holding se sídlem na Maltě. Kdo je majitelem Bonatransu na Maltě, také není známo.   

Důvodem dělení skupiny, jejíž hodnota překračuje třicet miliard korun, je právě dohoda se spoluakcionáři některých částí holdingu. Těmi jsou SPP a E.ON Ruhrgas. S nimi vedli Komárkovi desítky soudních sporů o vliv ve společných firmách, kterými jsou SPP Bohemia a Moravské naftové doly. Vleklé právní tahanice ale ztěžovaly chod firem. Ukončení soudních sporů by tak Komárkovi umožnilo naplno rozjet energetický byznys.

Mohlo by tak jít o rozdělení firmy na část výhradně vlastněnou dosavadním většinovým majitelem KKCG, Karlem Komárkem, a část vlastněnou otcem,strýcem a sestrou.   

Lichtenštejnsko patří mezi země, které si pro zakládání firem čeští podnikatelé vybírají poměrně často. Na konci roku tak bylo v Lichtenštejnsku evidováno na 262 firem.

Foto: Archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ