Desítky obchodů a dalších provozoven nabízí zrekonstruované Hlavní nádraží v Praze. Cestujícím tu přesto některé služby chybějí. V nedávno opravených prostorách by přivítali především poštu a spořitelnu nebo alespoň bankomat tohoto finančního ústavu.
Vyplývá to z ankety, kterou mezi cestujícími udělal server TÝDEN.CZ. "Často jezdím do Prahy na obchodní jednání. Ne vždy si stihnu přichystat ověřené kopie všech potřebných dokumentů a pak musím po celé Praze shánět pobočku počty nebo jiné místo, kde funguje Czech Point," říká Martin Řeha, který pravidelně jezdí pendolinem z Ostravy do metropole na jednání s úřady nebo obchodními partnery.
Česká pošta však otevření pobočky na nejfrekventovanější železniční stanici v zemi zatím neplánuje. "V současné chvíli Česká pošta neuvažuje o otevření pobočky na hlavním nádraží v Praze," řekla pro TÝDEN.CZ mluvčí pošty Marta Selicharová.
Na nádraží sídlí rovněž několik bank, Česká spořitelna, která má nejvíce zákazníků v zemi, však mezi nimi zatím není. Cestující by proto přivítali její pobočku, nebo alespoň bankomat, aby se v nákupním centru na nádraží dostali ke svým penězům. Bankomat přitom spořitelna na nádraží tradičně mívala, ovšem při rekonstrukci byl odstraněn.
"O umístění bankomatu na Hlavním nádraží v Praze jsme měli samozřejmě velký zájem. Bankomat, který jsme zde měli před rekonstrukcí nádraží, byl hojně využíván a jeho přítomnost v budově Hlavního nádraží měla své opodstatnění, jelikož sloužil nejen našim klientům, kterých máme v současnosti přes 5 milionů, ale také ostatní veřejnosti. Z důvodu neakceptovatelných nároků pronajímatele jsme ale požadavku na opětovné umístění bankomatu nemohli vyhovět," řekla pro TÝDEN.CZ mluvčí spořitelny Klára Pačesová.
Klienti tak podle ní mohou využít bankomatů, které má spořitelna v centru Prahy. Podle investora opravy nádraží, italské společnosti Grande Stazioni, však byly finanční podmínky pro ostatní banky přijatelné.
Pražské hlavní nádraží patří k nejfrekventovanějším místům v metropoli. Ročně jím projde na 35 milionů cestujících, jimž chybějí nejenom některé služby, ale vadí jim také přetrvávající nedostatky. Především stále nedokončená rekonstrukce zastřešení nad nástupišti, kde správce kolejiště SŽDC stále nezačal s opravami. Stejně tak si cestující stěžují, že dosud nebyla dokončena obnova stropů severního průchodu k peronům, kde zůstávají podhledy ještě z éry socialismu, které nekorespondují s novým nádražím ani materiálově, ani barevně.
Další stížnosti se valí na stav chodníků a dlažby kolem podpěrných sloupů před nádražní halou. Radnice Prahy 1, která za prostranství odpovídá, však na několikaleté stížnosti cestujících zatím nereagovala. Opravu chodníku chce spojit až s plánovanou rekonstrukcí parku před nádražím.
"Podle informací, které máme k dispozici, by se obnova parku měla rozhýbat. Praha 1 vypsala výběrové řízení na projekty obnovy parku, nejlepší návrhy by měla představit koncem léta," uvedl Martin Hamšík, mluvčí společnosti Grandi Stazioni, která za 1,15 miliardy korun zrekonstruovala nádražní halu. Právě neopravené střechy nad nástupišti a chodníky před halou kazí dobrý dojem z celého nádraží.
Společnost Grandi Stazioni nyní chystá poslední etapu rekonstrukce nádraží - obnovu historické budovy s Fantovou kavárnou. Práce by měly začít na začátku léta. Investor nyní ještě čeká na rozhodnutí, zda se součástí nádražní budovy stane také expozice Muchovy Slovanské epopeje. "Příští týden bychom o tom měli znovu jednat s pražským magistrátem," dodal Martin Hamšík.