Tendr na likvidaci ekologických škod v hodnotě desítek miliard korun je nutné dokončit, aby se stát vyhnul žalobám a případným arbitrážím. Na konci soutěže vláda rozhodne, zda cenovou nabídku přijme, či nepřijme. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Eduard Janota.
"Není možné tendr zrušit, o tom tendru může pozitivně nebo negativně rozhodnout - bohužel až po mém podpisu - vláda," řekl Janota. Jeho povinností prý je vybrat ze tří nabídek nejnižší cenu a předložit ji vládě. Pokud se vládě cena nebude zamlouvat a nabídku zamítne, tendr automaticky skončí bez hrozby žalob.
ČTĚTE TAKÉ: Janota chystá superdaň a masakr daňových výjimek
Janota chystá další škrty. Druhý balíček bude na jaře
Podle Janoty by vláda měla dostat od politiků "jasné mantinely", jaká cena je ještě přijatelná. "Jestli 50 miliard je dobrá cena nebo 80 miliard je špatná cena," řekl Janota. Poskytnuté garance jsou 115 miliard korun, což může být teoreticky maximální hodnota zakázky. Podle Janoty i jeho předchůdce Miroslava Kalouska (TOP 09) to však bude méně.
Další bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje celý tendr za "chybně koncipovaný". Vláda prý dělá výběrové řízení na něco, čehož hodnotu nezná, a tendr by měla zrušit.
Problém s určením správné ceny připouští i Janota. Odhad celkové výše garancí je podle něj od počátku rozporuplný, v 90. letech stát prý dával garance do výše hodnoty základního jmění privatizovaných podniků.
Kalousek považuje tendr za nejrychlejší variantu řešení problému, který prý s případným zánikem tendru nezmizí. "Pojede se stovkou jednotlivých tendrů stylem 'ukradni si každý, co můžeš'," vyjádřil Kalousek skepsi nad případným rozdělením obří zakázky na menší. Sám by měl problém označit cenu za výhodnou, pokud by přesáhla 60 procent výše garancí, řekl.
Lhůta pro podání nabídek uplyne 13. října. V tendru, který je jedním z největších za existenci Česku pokračují tři firmy z původních šesti, Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.
Po předložení nabídek má ministr financí 90 dnů na rozhodnutí a předložení materiálu vládě. Lze tak očekávat, že o výběrovém řízení bude rozhodnuto nejdříve na přelomu letošního a příštího roku. V pondělí bude vláda projednávat ustanovení komise, která má nabídky v tendru hodnotit.
Foto: Robert Zlatohlávek