Osobní zkušenost s prodejem či koupí nemovitosti má každý druhý Čech. Přestože vlastní prodej či nákup realizovalo přes realitní kanceláře 36 procent Čechů, pouhých 17 procent z nich mělo ke svému realitnímu makléři důvěru. Vyplývá to z výzkumu, který si u Médea Research nechala zpracovat společnost Ratajová a partneři.
"Více než polovina Čechů má obavu z právních náležitostí obchodu s nemovitostmi," říká Marie Ratajová, majitelka společnosti Ratajová a partneři, a pokračuje: "Právě strach z podpisu chybně připravených dokumentů či protežování jedné ze smluvních stran vede lidi k tomu, že raději žádají o právní pomoc i jinde. Ačkoli mají zajištěný právní servis od zprostředkovatelů realitního byznysu. Nevěří, že realitní makléři mají dostatečné právní znalosti. Využívají například pomoc známých a hledají právní poradenství mimo realitní kancelář. Přitom si ji mimo jiné k zajištění těchto služeb najali a v rámci provize za ně zaplatili." Pomoc s právní stránkou obchodu s nemovitostmi si takto domluvilo 20 procent Čechů.
Zefektivnění právních služeb pro realitní makléře nabízejí rozmanité portály s online poradenstvím, generátory smluv či servery zaměřené na realitní byznys jako takový. "Nezahrnují ale žádnou garanci. Nemáte například jistotu, že přihlížejí k legislativním změnám, nejste kryti proti případným chybám, které mohou jejich podklady obsahovat," upozorňuje Marie Ratajová. Tyto služby dokáže nahradit aplikace ABES. Vygeneruje kompletní dokumentaci realitního obchodu podle platné legislativy a zároveň realitním kancelářím nabídne pojištění za škodu či pochybení ve smluvní dokumentaci.
"Pro naše klienty je například důležité, aby připravená dokumentace nezvýhodňovala žádnou ze smluvních stran," uvádí Martin Trejbal z realitní kanceláře Evropa. To potvrzují i čísla získaná výzkumem; protežování jedné ze smluvních stran patří mezi hlavní obavy těch, kteří si nevystačili s právním servisem poskytnutým realitní kanceláří či realitním makléřem; strach z něj má téměř polovina z nich. Pokud by však realitní makléř klientovi nabídl službu, která zamezí zvýhodnění jedné ze zúčastněných stran, stoupne důvěra v takového makléře trojnásobně - ze 17 na 51 procent. "Právě eliminace zvýhodnění jedné ze smluvních stran je výhodou smluv vygenerovaných programem ABES," vysvětluje Ratajová.
Při prodeji či nákupu nemovitosti mají lidé také obavu z finanční újmy. Znepokojuje 38 procent těch, kteří se nespokojili s právním servisem od realitní kanceláře. Češi si navíc obecně s finanční stránkou realitního byznysu nejsou jisti. Jenom 69 procent ví, co znamená úschova kupní ceny. "Úschova kupní ceny je bezpečný způsob, jak zaplatit za nemovitost ve správný čas a neriskovat ztrátu peněz i nemovitosti. Kupující dočasně složí peníze u třetí strany na speciální účet a ve prospěch prodávajícího jsou peníze uvolněny v momentě, kdy je v katastru kupující zapsán jako nový majitel nemovitosti," vysvětluje Martin Trejbal.
49 procent respondentů uvedlo, že největší důvěru mají v bankovní úschovu. Tedy úchovu zajištěnou bankovním subjektem. "V rámci ABES spolupracujeme s UniCredit Bank," potvrzuje preference Čechů Marie Ratajová.