Neomezená dovolená se firmě vyplatila. Lidé plní všechnu práci

Ekonomika
4. 3. 2018 19:00
Dovolená (ilustrační snímek).
Dovolená (ilustrační snímek).

Neomezenou dovolenou v brněnské IT firmě Artin si mohou zaměstnanci vybírat po loňském zkušebním roce i letos, protože se osvědčila. Lidé si v souhrnu vybrali o 30 procent více dovolené, především v létě a o Vánocích, veškeré úkoly však zaměstnanci zvládli splnit, řekla Andrea Najvárková z personálního oddělení.

Neomezená dovolená se loni stala zkušebním benefitem pro zaměstnance, dosud měli nárok na 20 dní. Měl nalákat či udržet zaměstnance v době, kdy je obzvláště v Brně velký převis poptávky nad nabídkou odborníků v IT oboru. Principem je možnost vzít si dovolenou kdykoli po dohodě s nadřízeným, jen se nesmí stát, aby absence zaměstnance způsobila problémy při práci na projektech. Firma vsadila na odpovědnost lidí a ta se vyplatila.

"Loňský rok nás přesvědčil o tom, že stavět firmu na lidech, spoléhat se na jejich zodpovědnost a zdravý úsudek dává smysl," uvedla Najvárková.

Někteří lidé si brali i okolo 40 dnů dovolené, zůstali však takoví, kteří si jich vybrali sotva 20. "Nejčastěji si lidé brali dovolenou víc v létě a na Vánoce. V dřívějších letech už jim často právě na Vánoce nezbývala. Možnost neomezené dovolené nakonec využilo přes 60 procent zaměstnanců," řekla Najvárková.

Lidé nezneužívali neomezenou dovolenou ani k tomu, že by si ji brali místo nemocenské, která se v prvních třech dnech nemoci neproplácí. "Neschopenek máme obecně málo a v letech 2016 a 2017 jich bylo téměř stejně. Zaměstnanci mají možnost vybrat si tři takzvané sick days," uvedla Najvárková.

Firma má pobočku také v Bratislavě, kde si neomezenou dovolenou mohou lidé vybírat od letošního roku, dohromady už ji tak může využít zhruba 160 lidí. "Jelikož jsme v Česku průkopníci, kontaktovaly nás už některé firmy, aby zjistily zkušenosti a také aby zjistily možnosti, jak si prosadit tuto novinku u jejich vedení," řekla Najvárková.

Artin se zabývá vývojem softwaru, 80 procent práce má na zakázku. Působí také v zahraničí, zejména na Slovensku, v Rakousku, Kanadě a Irsku. Podporuje také projekt Roboauto, což je vývoj automaticky řízeného auta. Společnost vznikla v roce 1998 a její tržby plynule rostou, v roce 2016 dosáhly 235 milionů korun.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Julian Stratenschulte

Další čtení

Samosprávy loni měly přebytek 52 miliard. Třetí nejvyšší od vzniku Česka

Ekonomika
3. 4. 2025
ilustrační foto

Euro díky Trumpovi trhá rekordy. Proti dolaru posiluje nejvíc za devět let

Ekonomika
3. 4. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Americká cla zasáhla svět. Ten chystá plány, od vyčkávání po celní válku

Ekonomika
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ