Neživotní pojištění v ČR roste, životní však dále klesá

Ekonomika
4. 10. 2017 13:00
Od 90 let už každý druhý občan potřebuje dlouhodobou péči (ilustrační foto).
Od 90 let už každý druhý občan potřebuje dlouhodobou péči (ilustrační foto).

Podíl pojistného na HDP v Česku loni klesl o dvě desetiny na 3,2 procenta. V Evropské unii v průměru zůstal na 7,6 procenta. Neživotní pojištění v ČR roste, a koresponduje tak s výkonem ekonomiky, ale životní pojištění dále klesá. Důvodem je minimální zapojení komerčních pojišťoven do systému zdravotního nebo penzijního pojištění, řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

"V neživotním pojištění se ČR může srovnat i s vyspělými evropskými ekonomikami, s výjimkou soukromého zdravotního pojištění, jehož rozvoj u nás zatím není nijak podporován. Opačně je tomu v případě životního pojištění, které navzdory růstu HDP nadále klesá. V mezinárodním srovnání je tento vývoj celkem výjimečný," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Aby důchodové produkty fungovaly jako skutečné zajištění na stáří, musí poskytovat pravidelný důchod v dostatečné výši a zejména doživotně, což nelze zajistit bez dostatečné akumulace peněz v produktivní fázi života. "I na komerční bázi navíc penzijní produkty nutně potřebují silnou podporu státu ve formě zastřešujícího legislativního rámce a plnohodnotné uznání jako doplněk k současnému veřejnému systému. To však v ČR nyní neexistuje," doplnil analytik asociace Petr Jedlička.

Do budoucna je varující i to, že počet lidí závislých na dlouhodobé péči roste. Jejich podíl roste také s věkem, kdy ve věku přes 80 let jde o každého pátého důchodce, od 90 let už každý druhý občan potřebuje dlouhodobou péči. "Každý rok asi 15 tisíc občanů potřebuje nově zajistit dlouhodobou péči. V delším časovém horizontu, v roce 2040, očekáváme vlivem stárnutí populace nárůst nových klientů dlouhodobé péče na dvojnásobek," dodal Jedlička.

Narůstající počet příjemců dlouhodobé péče (zhruba 5000 případů ročně) zvyšuje nároky na místa v domovech pro seniory, která nejsou k dispozici v potřebném rozsahu. Celkový počet dostupných míst v domovech pro seniory za 12 let nenarostl a poptávka po nových místech výrazně převyšuje nabídku. Náklady na výstavbu jedné jednotky v komunitním centru vychází na milion korun. K uspokojení poptávky je tedy třeba desítek miliard korun, které se těžko hledají ve státním rozpočtu. Je nutné zamýšlet se nad změnou systému včetně možnosti řešení dlouhodobé péče na principu komerčního pojištění, podotkl Jedlička.

Nad rámec veřejného zdravotního pojištění existuje v mnoha zemích dobrovolné zdravotní pojištění. ČR patří k zemím s nejméně rozvinutým systémem dobrovolného pojištění. "Ze soukromého zdravotního pojištění zabírá drtivou většinu pojištění cizinců. Toto pojištění v Česku je pro české občany téměř nulové," upozornil finanční ředitel asociace Jan Höfer.

Podle výzkumu SC&C, který si nechala zpracovat asociace, převládá u české veřejnosti pozitivní názor na zavedení komerčního zdravotního připojištění. S jeho zavedením by souhlasila téměř polovina Čechů. Značnou podporu má možnost zavedení komerčního zdravotního pojištění, ze kterého by byly kryty například některé nadstandardní služby v nemocnicích.

Autor: ČTK Foto: , Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ