Obchod s Thajskem? Zájem českých firem roste

Ekonomika
30. 8. 2018
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zájem českých firem o obchodování s Thajskem a investice v této asijské zemi se zvýšily, i když situaci komplikuje skutečnost, že Evropská unie zmrazila vyjednávání o volném obchodu. V rozhovoru to ve čtvrtek řekl velvyslanec v Thajsku Marek Libřický. Příležitosti pro české firmy vidí zejména v energetice a v kolejové dopravě.

Obchod s Thajskem se podle Libřického zkomplikoval v roce 2014, kdy po vojenském převratu EU zmrazila jednání o volném obchodu. Zároveň od té doby nejezdily do Thajska klasické podnikatelské mise. "Unie měla vůči Thajsku po převratu v roce 2014 takovou pozici, že se omezily kontakty na úrovni ministrů a premiérů. Takže klasická ekonomická diplomacie tam úplně nefungovala," řekl velvyslanec. Situace by se podle něj mohla změnit po volbách, které Thajsko čekají v příštím roce.

Ambasádě se ale podle Libřického v posledních letech daří aktivizovat české firmy, které v Thajsku investují. "Máme první české firmy jak výrobní, tak v ICT, které mají rozjeté investiční projekty v Thajsku. Máme i první investici do hoteliérství," řekl.

Příležitosti pro české firmy ale vidí především v energetice. "Thajci potřebují vytvářet výrobní kapacity i přenosové sítě. Oni sami mluví o potřebě diverzifikovat energetický mix, což v jejich případě je, že budou víc používat uhlí," řekl velvyslanec. Další příležitostí by mohlo být zapojení do stavby vodních elektráren v Laosu, které Thajsko buduje a odkud chce v budoucnu získávat elektřinu.

Podle Libřického může být Thajsko zajímavé i pro české firmy, které působí v kolejové dopravě. "Velkou příležitostí jsou tramvajové systémy pro velká thajská města. Hodně se teď hovoří o výstavbě tramvajového systému na Pchúketu," řekl. Dodal, že vedle ostrova oblíbeného u turistů uvažují o vybudování tramvajových tratí i další tři až čtyři velká thajská města.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/confused_me

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné