Ostrava přispěje lidem na výměnu starých kotlů

Ekonomika
30. 9. 2015 14:37
Kotel na spalování biomasy (ilustrační foto).
Kotel na spalování biomasy (ilustrační foto).

Ostrava finančně podpoří obyvatele města při výměně starých kotlů za nové, šetrnější k životnímu prostředí. Po dobu následujících tří let chce na dotace ročně vyčlenit z rozpočtu deset milionů korun. Lidem hodlá přispět částkou odpovídající deseti procentům z celkových uznatelných výdajů, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO). Podporu schválili městští radní, rozhodovat o ní bude ještě zastupitelstvo.

"Jsme si vědomi, že je to (staré kotle) jeden ze zdrojů významného znečištění ovzduší, speciálně v zimních měsících," uvedl Macura.

Městskou dotaci získají zájemci s trvalým bydlištěm na území města, kteří zároveň na výměnu kotlů získají evropské peníze. Eurodotace na tentýž účel míří do krajů prostřednictvím ministerstva životního prostředí. Pro Moravskoslezský kraj by v rámci první výzvy mělo být připravena částka 469 milionů korun. Kromě města i kraj uvažuje o tom, že by zájemci získali ještě další peníze rovněž z krajského rozpočtu.

"Předpokládáme, že bychom mohli dosáhnout toho, že by v horizontu těch tří následujících let mohlo dojít k výměně 1500 až 3000 kotlů na území města Ostravy. Chceme tímto opatřením motivovat majitele domků, kteří ještě topí neekologicky, k urychlené výměně kotlů a využití těchto dotací, které se už nebudou historicky opakovat," uvedl Macura.

V první dotační vlně jsou pro kraje připraveny tři miliardy korun. Peníze poskytnou kraje přímo občanům, domácnost může získat až 127 500 korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet bude na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti, ty budou mít pětiprocentní výhodu. MŽP chce do roku 2020 vyměnit asi 80 tisíc starých kotlů, v první výzvě nejméně 20 tisíc kotlů. Celkem chce úřad do krajů dodat z dotací EU devět miliard korun a do roku 2020 vyhlásit tři výzvy.

Právě Moravskoslezský kraj byl prvním regionem v zemi, kde se s výměnou kotlů začalo. O peníze na ekologické topení je v něm stále velký zájem. Do dotací na ekologičtější vytápění už kraj spolu s ministerstvem v regionu vložily 280 milionů korun.

"Podíl malých zdrojů na celkové bilanci prachu v Moravskoslezském kraji roste. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně," řekl hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sojka Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ