Padlý OP Prostějov již propustil zhruba 600 zaměstnanců
30.04.2010 14:55 Aktualizováno 30.04. 15:37
Oděvní podnik (OP) Prostějov, který je od ledna v úpadku a hrozí mu konkurz, propustil k dnešnímu dni zhruba 600 lidí. Asi 290 z nich muselo odejít ze závodu v Jeseníku, v němž podnik ukončil výrobu, dalších zhruba 300 bylo propuštěno z hlavního výrobního provozu v Prostějově, sdělil mediální zástupce OP Karel Samec.
Firma, která dluží věřitelům asi 1,6 miliardy korun, si ponechala přibližně 900 pracovníků. "Avizované propouštění se uskutečnilo. Výpovědi pracovníci dostávali průběžně tento týden. Výběr propuštěných byl konzultován s odbory. Zaměstnance, kteří nedostali výpověď, podnik potřebuje, aby mohl v omezené míře nadále fungovat. Pro stávající počet pracovníků má na květen zakázky zajištěné," uvedl Samec.
ČTĚTE TAKÉ: Spořitelna s námitkou proti podjatosti soudce neuspěla
Vedení firmy propouštěním reagovalo podle něj na současný ekonomický stav, objem zakázek a nedostatek peněz na provoz. Konkurz na Oděvní podnik zatím vyhlášen nebyl, podle vedení podniku je ale pravděpodobný. "Dalším čekáním by se ještě více prohlubovala ztráta hospodaření a snižovala majetková podstata firmy," uvedl ve středu mluvčí.
Prostějovský úřad práce odhaduje, že kvůli propuštěným pracovníkům OP míra ezaměstnanosti v okrese překročí hranici deseti procent, aktuálně činí 9,6 procenta. V okrese hledá místo asi 5860 lidí, volných pozic má úřad v nabídce asi do 120. Pro šičky nebo švadleny je jich ale pouze šest.
Ještě složitější bude pro propuštěné situace na Jesenicku, které je okresem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Úřad práce v regionu zatíženém téměř devatenáctiprocentní nezaměstnaností má nyní v nabídce jen 77 volných pozic. Podle vedoucího odboru trhu práce Zdeňka Vrtného jde ale především o místa, která se nedaří obsadit dlouhodobě, například pro lékaře nebo zdravotní sestry.
Opět ve ztrátě
Za první tři měsíce letošního roku OP vykázal provozní ztrátu 104 milionů korun. Kvůli tomu, že nemá zajištěné provozní financování, je podnik kapacitně vytížený jen z třiceti procent. Řešením situace v textilce mohla být zvažovaná reorganizace. Vedení firmy samo ale od vypracování plánu ustoupilo. Krajský soud v Brně proto s návrhem oslovil věřitele OP i další subjekty, konkrétní restrukturalizační plán ale nepředložil nikdo.
Kolem insolvenčního řízení prostějovské textilky se už rozvířilo několik sporů. České spořitelně, která je největším věřitelem zkrachovalé firmy, se nelíbí, že není ve věřitelském výboru. Topící se OP Prostějov dluží spořitelně přes sedm set milionů korun.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.