Paroubek se zlobí na Kočárníka a Řápkovou
12.09.2009 15:17
Neslušné a skandální. Tak označil předseda ČSSD Jiří Paroubek výroky bývalých členů dozorčí rady Českých aerolinií Ivana Kočárníka a Ivany Řápkové. Jako důvod své rezignace uvedla primátorka Chomutova útoky politiků ČSSD a odborářů ČSA na management a vedení společnosti.
Kočárník i Řápková vidí původ kritické situace firmy, která se dostala do téměř dvoumiliardové ztráty, v chybách předchozího vedení firmy nynějšího volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka.
ČTĚTE TAKÉ: Zemětřesení v dozorčí radě ČSA. Končí i Řápková
Kočárník z vedení ČSA rezignoval
Podle Paroubka je odpovědnost Kočárníka a Řápkové za současnou situaci ČSA nesporná. Oba údajně nečině přihlíželi špatným manažerským krokům současného vedení ČSA i "intenzivnímu rozprodeji majetku společnosti v rozsahu prakticky astronomickém" za podmínek nevýhodných pro stát. "Jednalo se o rozchvácení majetku v rozsahu 3,5 miliardy korun," dodal.
Řápková k páteční rezignaci uvedla, že není možné vést firmu, když si odbory diktují podmínky o svých platech a management má svázané ruce politizací problému. "To, co nyní provádí politici z ČSSD, je krajně nezodpovědné. Pan Paroubek by si měl uvědomit, že je 14 dní do ukončení privatizace a jeho útoky na vedení ČSA a pikle s odboráři firmu poškozují," prohlásila.
Řápková dál ostře zkritizovala bývalé vedení ČSA Jaroslava Tvrdíka, po jehož působení údajně "na účtu ČSA nebyla ani koruna". "Tito lidé ve spolupráci s odboráři ale stále naši snahu o dobré hospodaření ČSA sabotují, a proto je moje snaha marná. Je špatné, když firmu vedou místo manažerů odboráři a politici z ČSSD," uvedla Řápková.
Dodala, že se staví za urychlenou privatizaci, protože současný vývoj a politické zasahování do chodu aerolinek je neúnosné. "Je zcela zřejmé, že toto by se v soukromé společnosti stát nemohlo, aby se odboráři zaštiťovali kontakty na politickou stranu a hatili vyjednávání," zdůraznila. Podle ní musí být dokončena restrukturalizace podniku, je tedy nutné propuštění zhruba 800 zaměstnanců, jinak linky zbankrotují.
ČTĚTE TAKÉ: Odbory ČSA: Problémy začaly, když vedení dosadili politici
Snížení mezd je rozumná varianta, říká náměstek Fuksa
Kočárník k rozhodnutí rezignovat také uvedl, že nemůže funkci nadále vykonávat odpovědně, neboť firemní odbory, státní úředníci a někteří členové vlády se snaží brzdit restrukturalizaci firmy. Zdůraznil nutnost snížení nákladů společnosti a další restrukturalizace.
Foto: ČTK, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.