Počet farmářských prodejen v Česku rychle roste

Ekonomika
18. 4. 2012 15:29
Po farmářských trzích nastupují prodejny.
Po farmářských trzích nastupují prodejny.

Po farmářských trzích, které se v Česku staly hitem předloni, zažívají na tuzemském trhu rozmach také kamenné prodejny specializované na výpěstky drobných zemědělců a potraviny od místních malovýrobců. Počet farmářských obchodů rychle roste zejména ve větších městech a jejich majitelé si zájem zákazníků pochvalují. Produkty malých farem a výrobců potravin lze koupit už i na internetu.

Například společnost Český Grunt první farmářskou prodejnu otevřela v létě 2010 a nyní provozuje deset stejnojmenných obchodů, které jsou například v Praze, Pardubicích, Táboře, Olomouci, Příbrami či Českých Budějovicích. Farmář František Němec z Netína na Žďársku má v Praze tři prodejny, kde kromě vlastních jogurtů, sýrů či máku nabízí i masné výrobky, ovoce a zeleninu od jiných zemědělců. Němec v sedmi krajích provozuje také pojízdné prodejny a internetový obchod. "Loni jsme týdně v průměru obsloužili 3000 zákazníků," uvedl na firemních internetových stránkách Němec.

Rostoucí popularitu farmářských produktů chce nyní zužitkovat nový franšízový koncept Sklizeno, který loni na podzim první prodejnu s lokálními potravinami otevřel v Brně a druhou zprovozní v květnu v Praze. "Ve Sklizeno nabízíme zákazníkům produkty malých a středních českých farmářů, sedláků, pěstitelů a výrobců, kteří se do konvenční supermarketové sítě jen stěží dostanou," sdělil majitel konceptu Sklizeno David Kukla. 

Velký úspěch prodeje potravin od místních zemědělců na farmářských trzích v Plzni, které každou sobotu navštěvuje několik tisíc lidí, motivoval letos jejich koordinátora Tomáše Poppa k otevření už druhého farmářského obchodu, tentokrát v centru Plzně. V obchodě v Šafaříkových sadech nabízí zboží od 40 malovýrobců. První farmářský obchod Popp zprovoznil loni na okraji krajského města. "Na periferii jsme zjistili, že tam chodí obrovské množství lidí. Provoz už nedostačoval a navíc si lidi stěžovali, že není v centru," podotkl Popp.

Ceny ve farmářských obchodech jsou o něco vyšší než v klasické prodejní síti. "Produkty jsou kvalitnější, ale stojí zhruba o 20 procent více než ty v běžných obchodech. Ale je to dáno tím, že pokud prodáváme kuře za 80 korun za kilogram, tak je nutné si uvědomit, že roste dvojnásobnou dobu než běžné kuře. Je z malého chovu, který má mnohem větší náklady, protože tam není tolik mechanizace a podobně," zdůvodnil cenový rozdíl Popp. 

Češi si farmářské produkty v poslední době oblíbili. Podle informací Státní veterinární správy se loni trhy konaly nejméně na 170 místech, letos patrně přibudou nové. Pouliční farmářská tržiště se v roce 2010 stala doslova hitem nejprve v Praze, poté začala houfně přibývat i jinde a dnes fungují ve všech krajích.

Autor: - dal - , ČTK Foto: Profimedia , Michal Šula / MF DNES / Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Dukovany dostaví Korejci, bude to trvat až do roku 2038. Zaplatíme 400 miliard

Ekonomika
31. 3. 2025
Ilustrační foto

Česku letos přibylo 7268 podnikatelů, čtyři pětiny počtu za celý loňský rok

Ekonomika
Aktualizováno: 31. 3. 2025 14:15

Spotřeba pěnového polystyrenu klesá už třetí rok. Může za to válka i nižší mzdy

Ekonomika
31. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ