Spotřeba pěnového polystyrenu (EPS) loni v Česku klesla o pět procent na 47 880 tun. Snížení spotřeby zaznamenal materiál, který se využívá jako izolace fasád ve stavebnictví nebo jako ochranný obal u převozu zboží, třetí rok v řadě. Hlavním důvodem byl podle Sdružení výrobců pěnového polystyrenu souběh ekonomických a politických faktorů, které paralyzovaly stavební sektor a s ním i trh se zateplovacími materiály.
Šlo především o nejistotu vyvolanou válkou na Ukrajině, prudkým nárůstem cen energií, vysokou inflaci a úrokovými sazbami, ale i poklesem reálných mezd, kvůli kterému byly domácnosti k větším investicím zdrženlivé. Vyplývá to z dat sdružení výrobců.
Kromě řady ekonomických a politických problémů k nejistotě na trhu přispěly i komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení, které podle sdružení značně zpomalilo schvalovací procesy. Spotřebě zateplovacích materiálů ale nepomohla ani dočasná změna dotační politiky ve prospěch fotovoltaiky a tepelných čerpadel.
"Návratnost investice do zateplení se aktuálně pohybuje v řádu jednotek let, což z něj dělá jeden z vůbec nejzajímavějších investičních produktů na trhu. Je ovšem pochopitelné, že v době ekonomické nejistoty lidé přirozeně vyčkávají s realizací projektů, které obnáší větší finanční výdaje. To se nakonec odrazilo i v loňské spotřebě pěnového polystyrenu," řekl předseda Sdružení výrobců pěnového polystyrenu Pavel Zemene.
I přes současný pokles jsou však podle sdružení vyhlídky v oblasti využívání izolačních materiálů příznivé. Poptávku po tepelné izolaci z pěnového polystyrenu v příštích letech zřejmě podpoří ekonomické faktory, ale také rostoucí důraz na ekologičnost používaných materiálů.
"Sledujeme klesající inflaci, navíc s růstem mezd o dvě až tři procenta ročně se dá očekávat i mírný hospodářský růst a návrat důvěry a ochoty domácností investovat do energeticky úsporných opatření. V prvním kvartálu letošního roku jsme sledovali vyšší poptávku, stejně tak došlo i k mírnému navýšení cen materiálu. V letošním roce očekáváme nárůst spotřeby okolo pět procent, k významnějšímu růstu trhu by pak mělo dojít zejména v následujících letech," doplnil Zemene.
Zájem o pěnový polystyren bude podle sdružení růst také kvůli současné potřebě obnovit bytový fond v Česku. Podle jejich dat tři čtvrtiny bytových a 56 procent rodinných domů českého bytového fondu byly postaveny před rokem 1980. Následně 60 procent bytových a 75 procent rodinných domů z té doby nejsou vůbec zateplené, nebo jen částečně. Sdružení také momentálně sleduje nárůst tloušťky používaných izolačních vrstev. Například u fasád se podle něj od roku 2015 zvýšila v průměru z 115 milimetrů na 160 milimetrů v loňském roce. V praxi se tak využije více materiálu.