Více než polovina českých akciových společností má listinné akcie na majitele, což znamená, že skuteční vlastníci mohou zůstat v utajení. Vyplývá to ze studie České kapitálové informační agentury (ČEKIA).
Celkem 91 procent tuzemských akciovek má přitom akcie v listinné podobě. "Podnikatelé jednoznačně dávají přednost listinným akciím před zaknihovanými z důvodu výrazně nižší administrativní a finanční náročnosti, stejně jako v případě kombinace s formou akcií na
majitele možnosti skrýt skutečné akcionáře společnosti," uvedla analytička ČEKIA Petra Štěpánová.
Většina majitelů firem - 51 procent (11 983) - přitom má listinné akcie na majitele s neprůhlednou majetkovou strukturou, zatímco 39 procent (9260) listinné akcie na jméno. Zaknihované akcie v České republice vydalo méně než deset procent akciových společností. Jde přitom zejména o firmy z kuponové privatizace či společnosti, které šly na burzu.
ČTĚTE TAKÉ: Zájem českých firem o daňové ráje loni vzrostl o čtvrtinu
V současnosti se ovšem diskutuje možnost, že se firmám s nejasnou vlastnickou strukturou znemožní účast v boji o státní zakázky. Zrušení listinných akcií navrhla ČSSD. Z neprůhledného vlastnictví se tak stala předvolební karta.
"Společenská objednávka na zákaz listinných akcií na majitele, nebo alespoň omezení účasti těchto firem ve státních výběrových řízeních, vznikla v souvislosti s kontroverzními veřejnými zakázkami s nádechem korupčního jednání," upozornila Štěpánová. Sám zákaz anonymních akcií však korupci, praní špinavých peněz a střetu zájmů v souvislosti s udělováním veřejných zakázek nezabrání.
Podnikatelé budou mít totiž stále dost možností, jak vlastnictví utajit. Mohou využít právě daňové ráje, nadace nebo různé typy anonymních firem v zahraničí. Ostatně počet českých firem ovládaných z daňových rájů za poslední čtyři roky podle Štěpánové kontinuálně roste.
Ilustrační foto: Jan Schejbal