Řečí čísel
Polovina firem čeká příští rok růst, pokles sedm procent
13.10.2018 05:44
Navzdory signálům o zpomalení růstu ekonomiky je většina tuzemských firem optimistická. V roce 2020 se povede zhruba osmině firem (13 procent) podle názoru jejich manažerů výrazně lépe než letos a více než třetině (37 procent) lépe než letos. Spíše hůře jich bude podle očekávání dotázaných prosperovat sedm procent. Zbylých 43 procent očekává v roce 2020 přibližně stejné výsledky jako v letošním roce, vyplývá z průzkumu pojišťovny Coface mezi 300 manažery.
V souladu se svým optimismem se 21 procent dotázaných společností aktuálně vůbec nezabývá případným nástupem ekonomické krize. Případným nástupem krize se nyní aktivně zabývá pětina firem. Zbylých 59 procent firem řeší případnou krizi v odvětví průběžně, aktuální situace na trzích je nijak významně neovlivňuje ani je nenutí k preventivním krokům.
Očekávaný pokles počtu zaměstnanců avizovalo v posledních měsících několik bankovních domů, případnou nutnost redukovat zaměstnanecké stavy však řeší i další společnosti. Podle průzkumu očekává snížení počtu zaměstnanců v roce 2020 proti dnešku 14 procent dotázaných firem. Na dvě procenta čekávají pokles počtu spolupracovníků o dvacet procent, 12 procent pak o deset procent.
"Redukci počtu zaměstnanců očekávají podle výsledků našeho průzkumu zejména společnosti z oboru financí, velkoobchodu a výroby. Zatímco v případě finančních institucí je očekávaný pokles počtu zaměstnanců dán především rozvojem technologií a změnou chování zákazníků, u ostatních firem dominují obavy z nedostatku pracovníků a jejich potřebné kvalifikace," uvedl generální ředitel společnosti Coface v ČR Ján Čarný.
Přestože vidí budoucnost svých firem optimisticky, obává se většina dotázaných manažerů, že obchodní války mezi Spojenými státy americkými, Čínou, ale i EU mohou odstartovat novou globální obchodní a ekonomickou krizi. Přesvědčeno je o tom 67 procent dotázaných manažerů. Celkem 13 procent manažerů si myslí, že podobná krize v důsledku obchodních válek spíše nehrozí, 21 procent si není odpovědí jistá.
Z průzkumu mimo jiné vyplývá, že zejména menší a střední firmy díky současnému přebytku zakázek nemají čas řešit budoucí strategii a rizika. Firmy sice vnímají signály o zpomalení ekonomiky a obchodních válkách na globálních trzích, ale palčivějším problémem je pro ně aktuální nedostatek kvalifikovaných pracovníků. "Případná krize, která dopadne na českou ekonomiku, tak může mít pro nepřipravené společnosti i jejich zaměstnance značné následky," uzavřel Čarný.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.