Odbory i zaměstnavatelé vidí v programovém prohlášení Babišovy vlády pozitivní body, mají ale i řadu výhrad. Podrobně je zástupcům menšinového kabinetu sdělí ve čtvrtek ráno na prvním společném jednání tripartity. Odborová konfederace pozitivně hodnotí třeba zamýšlené úpravy penzí a minimální mzdy, vadí jí slibované snižování odvodů a daní či rychlejší vydávání pracovních povolení cizincům. Zaměstnavatelé by uvítali termín přijetí eura či větší podporu aplikovaného výzkumu a digitalizace.
Babišova vláda nemá ve sněmovně vyjednanou podporu. O důvěře by dolní komora měla hlasovat 10. ledna. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) jako největší odborová centrála a Svaz průmyslu a dopravy jako zástupce zaměstnavatelů neuvedly, zda program Babišova kabinetu podporují, nebo ne.
"Respektujeme výsledky voleb. K programovému prohlášení se stavíme po odborné stránce, nikoliv po politické. Od toho je tu sněmovna. Bereme materiál jako text, který může ukazovat směřování ČR do budoucna bez ohledu na to, zda ho bude prosazovat tato, či jiná vláda," řekl předák ČMKOS Josef Středula.
Vládní program v nynější podobě nepodpoří Asociace samostatných odborů (ASO) jako druhá centrála. Podle ní vládní prohlášení obsahuje sice řadu "pozitivních myšlenek a opatření", v textu jí ale schází zmínka o sociálním dialogu i o zlepšení pracovních a mzdových podmínek. "Z těchto důvodů nemůže Asociace samostatných odborů tento návrh programového prohlášení v předloženém znění podpořit," uvedl předák ASO Bohumír Dufek.
Námitky a připomínky předloží zástupci asociace, která zastřešuje vlivné železničářské a lékařské odbory, na jednání tripartity. Svá podrobná stanoviska tam představí i ČMKOS a Svaz průmyslu a dopravy.
Svaz ocenil podporu jaderných elektráren
Zaměstnavatelé se v programu zaměřili například na energetiku, vědu a výzkum, digitalizaci či dopravu. Zajímal je také postoj kabinetu k euru. Podle viceprezidenta svazu Radka Špicara je nejvyšší čas, aby vláda stanovila podmínky i termín přijetí společné evropské měny. "Je také důležité, aby nová vláda byla aktivní v ekonomické diplomacii, nepřipustila zpochybňování našeho členství v EU a dokázala v Bruselu účinně bojovat za naše národní zájmy," uvedl Špicar.
V energetice svaz ocenil to, že kabinet podporuje jadernou energii a slibuje výstavbu jaderných bloků. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka by vláda měla věnovat pozornost ale i energetickým úsporám a plynárenství. Hanák míní, že ve vědě a výzkumu by se měla podporovat spolupráce výzkumných organizací a firem a zajistit dost peněz na aplikovaný výzkum.
Podle viceprezidentky svazu Mileny Jabůrkové by se kabinet neměl soustředit jen na digitalizaci státní správy, ale i na volný pohyb dat v EU či nařízení o ochraně soukromí. "V EU se totiž pravidla pro digitalizaci vytvářejí a ČR by zde měla hrát dominantní roli," míní Jabůrková.
Odborářům vadí rozpory
ČMKOS kladně hodnotí třeba záměr umožnit dřívější penzi pracovníkům v náročných profesích, upravit důchody i minimální mzdu. Za dobré považuje podporu ekonomického růstu i zmínky o digitalizaci, ještě by je však upravila. "V programovém prohlášení je ale i řada věcí, které z něj dělají něco jako sebrané spisy. Posbíraly se někde při běhu. Je tam řada neprovázaných věcí, které se skládaly, jak podklady přicházely. Některé věci pak mírně znervózňují, jak jsou formulace ohebné," uvedl Středula.
Odborářům v dokumentu vadí podle něj rozpory. Kabinet plánuje zvyšování penzí, současně chce ale snížit odvody na ně. Zamýšlené snižování daní by zas mohlo ohrozit zdravotnictví či vzdělávání, míní předák. Konfederace je proti rychlému vydávání pracovních povolení cizincům. Jako zásadní nedostatek pak vidí to, že se dokument nevěnuje příštímu rozpočtu EU. ČR by totiž mohla získat o třetinu peněz méně.
Premiér Andrej Babiš (ANO) už dřív řekl, že programové prohlášení je zatím návrh. Upravit by se mohl mimo jiné podle připomínek odborů a zaměstnavatelů.