Mezinárodní měnový fond vyzval země střední a východní Evropy k urychlenému přijetí eura. Evropská komise to rezolutně odmítla. V České republice pokračuje debata. Příliš zastánců však přijetí eura nemá.
Současný premiér Jan Fischer považuje přijetí eura za čistě politické rozhodnutí, které jeho vládě nepřísluší. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ho zase nevidí jako samospásný nástroj, který vyřeší ekonomické problémy. A své pochybnosti o brzkém přijetí eura mají také politikové.
Sociální demokraté, kteří dříve prosazovali co nejrychlejší přijetí eura, nejlépe v roce 2010, před časem uvedli, že kvůli ekonomické krizi už nepokládají zavedení eura za prioritu. "Jestli je dnes něco reálného, tak je to (přijetí eura) někde v roce 2013, spíše 2014," prohlásil předseda strany Jiří Paroubek.
ČTĚTE TAKÉ: Sbohem euro. Maastrichtské mantinely jsou pro Česko úzké
Česko neplní maastrichtská kritéria. Kdy bude euro?
Tradiční odpůrci přijetí eura občanští demokraté nemají jasno. Kandidáti do Evropského parlamentu Jan Zahradil a Hynek Fajmon se však drží zpět. Jeden tvrdí: nespěchat. Druhý dokonce: držme se koruny!
Když pak tento týden ministr financí Eduard Janota oznámil, že by státní rozpočty v letech 2010 až 2012 mohly skončit se schodky vyššími než 150 miliard korun, možnost přijetí eura se vzdálila ještě více. "Pokud nedojde ke změně legislativy, tak je za této situace splnění maastrichtských kritérií poměrně hodně hodně daleko," řekl.
Ekonom a člen NERV Tomáš Sedláček s tím souhlasí. Deficit veřejných financí (jedno z maastrichtských kritérií) se nedostane pod tři procenta HDP dříve než po roce 2015, uvedl.
Mezinárodní měnový fond (MMF) s tím však nemá žádný problém. Zavedení eura bez nutnosti splnit maastrichtská kritéria by některým zemím určitě prospělo, píší Financial Times. Údajně by pomohlo vyřešit kumulují se dluhy v zahraničních měnách, odstranilo by nejistoty a obnovilo důvěru, uvádí zpráva MMF. Bylo by snadnější obstarat si externí financování deficitu veřejných financí či pokryt nerovnováhu v platební bilanci.
Z dlouhodobého hlediska by však strukturální problémy daných zemí vyřešeny nebyly, což moc dobře ví Evropská komise a s plánem MMF nesouhlasí.
Foto: Lucie Pařízková