Průzkum: Češi <span>nevěří politikům</span> ani jejich návrhům

Ekonomika
23. 9. 2009 14:09
Politici v Česku se snaží svést vinu za krizi na své &quot;protivníky&quot;.
Politici v Česku se snaží svést vinu za krizi na své &quot;protivníky&quot;.

Politici v Česku se snaží svést vinu za krizi na své Vládní strany se předhánějí s opatřeními na řešení ekonomické krize, většina českých občanů však těmto návrhům nedůvěřuje. A co víc, téměř tři čtvrtiny z nich zastávají názor, že politici pouze mluví, ale nejednají.

Vyplývá to z výzkumu Vývoj postojů obyvatel České republiky k ekonomické krizi. Vypracovala jej společnost Ipsos Tambor při příležitosti finančního fóra Zlatá koruna. Šetření provedla na reprezentativním vzorku 976 občanů Česka.

Skutek utek

Vládním opatřením nedůvěřuje 77 procent oslovených občanů. Že jsou správná, si myslí pouze sedm procent respondentů. Skepse převažuje především mezi ženami a lidmi ve věku od 45 do 64 let. Názor, že politici učinili maximum, zastávají především lidé od 18 do 24 let.

Sedmdesát procent oslovených také politikům vyčítá nedostatek konkrétních kroků. Z toho 53 procent lidí si myslí, že politici o svých návrzích pouze mluví. Zbytek je přesvědčen, že politikům na vyřešení hospodářského problému vůbec nezáleží.

Lidé přehánějí

Kroky, které lidé ucítí ve svých peněženkách, se nepočítají."Úplně bych nesouhlasil s tím, že se nedělá nic. Vždy bychom se ale měli zajímat, zda lze dělat víc," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Broužka.

"Důvěra k politikům je určitě důsledkem nevole lidí, kteří nesouhlasí s politickou situací v České republice," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

ČTĚTE TAKÉ:  Protikrizový balíček: Jak zasáhne rodinné rozpočty?

"Myslím si, že výzkum podává pravdivý obraz české společnosti," tvrdí analytik Next Finance Vladimír Pikora. Politici podle něj skutečně zatím žádné zásadní kroky nepodnikli. "Ne vždy, když něco děláte, se ale jedná o změnu k lepšímu, stačí se podívat na kroky Obamy a Merkelové. To, že čeští politici v porovnání se zahraničím nic nedělají, je v zásadě správné," zdůrazňuje Pikora pro on-line deník TÝDEN.CZ

Výsledek výzkumu podle něj není zcela objektivní. Lidé vnímají především fakt, že si budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, a návrhy namířené na jejich peněženku za protikrizová opatření nepovažují, dodává Rožumberský.

ČTĚTE TAKÉ: Janota představil rozpočet se schodkem 157 miliard 

Pokud by se v odhledné době konaly parlamentní volby, 45 procent respondentů by přihlédlo k tomu, jak chtějí jednotlivé politické strany s krizí bojovat. Z dotazování vyplývá, že plány ODS a ČSSD shodně podporuje třináct procent lidí.

"Z hlediska řešení ekonomické krize věří muži více ODS a ženy ČSSD. Zároveň s rostoucím věkem klesá přízeň k ODS  a naopak narůstá důvěra v ČSSD," tvrdí autoři výzkumu. Čtyři procenta dotázaných si myslí, že se správným řešením přichází TOP 09, a tři procenta očekávají, že nás z krize vyvede KSČM. Zbylých 65 procent žádnou politickou stranu neuvedlo.

Foto: Jan Schejbal, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ