Poslanci schválili balíček úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty. Schodek státního rozpočtu v příštím roce dosáhne 162,3 miliardy korun, což je 5,2 HDP. Česko tak ubralo plyn na cestě k nebezpečnému zadlužování a vyhnulo se rozpočtovému provizoriu. Kvůli zvýšení daní však přijde příští rok vlna zdražení.
Před samotným hlasováním o celém úsporném balíku přišla na řadu řada pozměňovacích návrhů. Zrušila se takzvaná daň pro bohaté, kterou navrhovali sociální demokraté s komunisty, naopak nedošlo na snížení rodičovského příspěvku, porodného a peněz pro postižené.
JEDNÁNÍ SNĚMOVNY O ROZPOČTU JSME SLEDOVALI ON-LINE
Jednorázové porodné tak i příští rok zůstane 13 tisíc korun, ačkoli Janotův původní návrh počítal s jeho snížením o tři tisíce, což by státnímu rozpočtu ušetřilo 300 milionů korun. Snížení rodičovského příspěvku o 10 procent by státní kase uspořilo 2,8 miliardy korun.
Poslanci neschválili ani návrh lidovců na mimořádné zdanění hazardu. Zdvojnásobovat se nebude ani sazba daně z nemovitostí, která měla přinést obcím 4,4 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna schválila Janotův úsporný balíček
Ministr Janota: Pokud se deficit nesníží, odejdu
Naopak došlo ke zvýšení daně z přidané hodnoty o jedno procento, což znamená, že se zvýší tlak na růst cen zboží a služeb. Zároveň došlo k navýšení spotřebních daní u pohonných hmot, cigaret, piva a alkoholu. Pouze spotřební daň u cigaret se zvýší méně, než se očekávalo.
V balíku zůstalo také zvýšení stopů pojistného ze čtyřnásobku na šestinásobek průměrného platu, které navrhl ministr financí Janota.
Politici si oddechli
S výsledkem hlasování byl spokojen premiér Jan Fischer. „Otevřela se racionální cesta k sestavení rozpočtu, který zamezí neslýchaným problémům, kterým bychom jinak čelili,“ uvedl těsně po schválení návrhu. Spokojenost neskrýval ani předseda ODS Mirek Topolánek. „Jde o první náznak stability, první předpoklad, aby se politická scéna uklidnila," komentoval schválení bývalý premiér.
Foto: Jan Schejbal