Pokud skončíme s deficitem 230 miliard, odmítám ve své funkci pokračovat, prohlásil ministr financí Eduard Janota. Na finančním fóru Zlaté koruny zároveň varoval před možnými důsledky nepřijetí úsporných opatření.
Politici se podle něj baví o smrtících škrtech a přehlížejí, že by druhým oknem mohli vyhodit podstatně větší částky.
"Včera se objevily první zprávy, že agentura Fitch uvažuje o možném zhoršení ratingu České republiky," uvádí Janota. Tento krok by se projevil například v ceně emitovaných dluhopisů. "Bude o ně menší zájem, takže budou zdražovat. To už se ostatně děje," varuje ministr.
ČTĚTE TAKÉ: Janota představil rozpočet se schodkem 157 miliard
Zopakoval, že trvá na tom, aby se balíček schvaloval jako celek. "Jiné řešení při dané politické konstelaci nemá šanci," tvrdí Janota. Pokud jeho protikrizový plán neprojde, odmítá nadále setrvávat ve své funkci. "Je pro mne nepřijatelné, abych se podepsal pod deficit veřejných rozpočtů 7,4 procenta hrubého domácího produktu. To bych raději ministrem financí být nechtěl a ani nemohl," dodává Janota.
Topolánek: Málo škrtů ve výdajích
Jeho úsporná opatření kritizují jak sociální demokraté, tak ODS. Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka by měla vláda provést více opatření na straně výdajů. "Zvyšování daní tvoří dvě třetiny balíčku, takže levice by měla jásat," tvrdí Topolánek.
"Přesto je ODS ochotná se skřípěním zubů na balíček přistoupit, zatímco levice jej hodlá destruovat. Pokud nebude Janotův balíček přijat jako celek a levice z něj udělá trhací kalendář, ODS se na atentátu na českou ekonomiku podílet nebude," tvrdí bývalý předseda vlády. V daném případě by podle něj Občanští demokraté představili vlastní plán na redukci veřejných rozpočtů.
Aby se politici dohodli ke kompromisu, apeluje i expremiér Miloš Zeman: "Poprosil bych všechny parlamentní strany, aby do Janotova balíčku nekecaly, protože je to jediná služba, kterou mohou české společnosti ještě poskytnout."
Daně rostly minimálně
Janota si myslí, že z možných změn na straně příjmů zatím provedl minimum. K dalšímu zvyšování daní by přistoupil, pokud by neexistovala vůle dohodnout se ohledně výdajových úspor.
"Opatření zatím směřovala do nepřímých daní, protože jsou vzhledem ke stavu ekonomiky snáze realizovatelná. Až se dotkneme přímých daní, bude to znamenat snížení konkurenceschopnosti," říká ministr.
ČTĚTE TAKÉ: Janotův plán. TÝDEN.CZ získal text ke škrtům
Osud Janotova úsporného balíčku je nejistý
Škrty na straně výdajů jsou podle něj přiměřené. "Čtyřprocentní snížení platů ve veřejné sféře považuji za správný zásah. Uplatňuji tak stejný přístup k důchodcům, k podnikatelské i veřejné sféře," uvádí Janota. Celý balíček označil za záchrannou brzdu české ekonomie.
ČSSD nesouhlasí
Sociální demokraté nadále opakují, že s většinou opatření na výdajové stráně nesouhlasí. "Co se týče zásahů do mateřské dovolené a výdajů na rodinnou politiku, tak ty jsou pro nás nepřijatelné," uvedl Jiří Paroubek pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Topolánek označil Sociální demokraty za populisty a demagogy, kteří parazitují na oprávněném strachu občanů a firem.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD opakuje: Úsporný balíček se musí změnit
Daňový populismus
Podle Miloše Zemana si největší české strany nemají co vyčítat. Říká, že pravicoví politici prosazují daňový populismus, kdy podnikatelům slibují menší a menší daně. "Tento populismus je stejně nebezpečný jako ten na opačné straně. Likviduje rozpočet na příjmové stránce. Deficit je pak výsledkem obou populismů."
Janotu Zeman kritizuje za to, že do balíčku nezařadil progresivní zdanění. "Rovná daň je pitomost srovnatelná se šrotovným nebo s třináctým důvodem," vyjádřil se někdejší předseda ČSSD.
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK