Sedmi z deseti pokrývačů a klempířů vzrostl počet zakázek

Ekonomika
6. 8. 2018 05:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Počet zakázek loni meziročně vzrostl 72 procentům pokrývačů a klempířů v Česku. Proti roku 2016 tento podíl vzrostl o 15 procentních bodů. Zhruba pětině z nich loni zakázky stagnovaly, sedm procent řemeslníků vykázalo pokles. Vyplývá to z průzkumu portálu krytiny-strechy.cz, kterého se zúčastnila stovka střechařských firem z České republiky.

Nejčastěji měli zákazníci zájem o plechové tašky, kterým patřilo 24 procent trhu. Následovaly pálené tašky s 22 procenty. Betonové tašky měly pětinový podíl. Zbytek patřil falcovaným krytinám, trapézovým plechům, plastovým šablonám nebo asfaltovým šindelům. O rok dříve měly největší podíl pálené tašky.

Střešní krytiny pokrývači a klempíři nejvíce používali na opravu střechy v rodinných domech (47 procent). Dalších 27 procent při novostavbách rodinných domů. Zhruba desetina se shodně týkala opravy střechy bytového domu nebo stavby či rekonstrukce průmyslových objektů.

Podle pokrývačů a klempířů byla pro třetinu zákazníků nejdůležitějším faktorem při nákupu střešní krytiny cena. Čtvrtina vybírala podle doporučení, 14 procent shodně podle kvality a referencí, deset procent podle vzhledu. Devět z deseti zákazníků si podle průzkumu nechalo loni dělat střechu na klíč, zbytek si pořídil materiál ve vlastní režii. Předloni to bylo podobné.

Více než tři pětiny firem a řemeslníků měly zakázky do 50 kilometrů od svého sídla, jen pět procent firem bylo ochotno přijmout zakázky po celé České republice. Ochota dojíždět za prací po celé zemi se ovšem meziročně výrazně snížila. V roce 2016 odpovědělo kladně 23 procent firem.

Podle odhadu provozovatele portálu krytiny-strechy.sz Martina Smutného v Česku aktivně působí 5 tisíc až 7 tisíc pokrývačských a klempířských firem, ve kterých pracuje asi 15 tisíc lidí. Výrobců střešních krytin je podle něj zhruba stovka a zaměstnávají kolem 5000 lidí. Největšími výrobci jsou Bramac a Tondach s ročním obratem kolem miliardy korun. S odstupem následují firmy Satjam, KM Beta, Lindab nebo Ruukki.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ