Záhadná firma
Šéf státního podniku: Může se z nás stát trafika
05.05.2016 19:00 Rozhovor
Je to trochu tajemná pobočka ministerstva dopravy. Státní podnik Cendis vznikl proto, aby zaplatil experty, které by ministerstvo se svými tabulkovými platy neudrželo. Komu se zdejší vysoké mzdy vyplácejí? Proč a k čemu vlastně Cendis slouží? Nač nově dostal od ministerstva dopravy 150 milionů korun? Firma, která nemá ani webové stránky, o tom doteď prakticky mlčela. Serveru TÝDEN.CZ se ale její šéf Jan Chovanec svěřil.
Co je vlastně Cendis? Proč vznikl?
Vznikl za účelem nějaké rychlé pomoci ve věcech, kde by ministerstvo buď najalo externí firmu nebo jiné kapacity. Cendis vlastně pracuje pro ministerstvo a snaží se mu pomoci v expertních službách. Především proto, aby to bylo rychlé, aby se nemuseli najímat externí partneři. Ti si totiž berou know-how, které vybudují, s sebou.
Jaké máte k ruce experty a na co?
Hlavní je pro nás spolupráce s ministerstvem dopravy na řešení kybernetické bezpečnosti. Počet útoků se zvyšuje a stávají se organizovanějšími. Ministerstvo dopravy a tamní oddělení informačních technologií spolu s Cendisem budují systém řízení kybernetické bezpečnosti. Já mám v týmu lidi, kteří se zabývají kyberbezpečností víc než deset let.
Co přesně dělají?
Dělají nejrůznější technická opatření, aby se zabránilo průniků do našich systémů.
A jaké systémy chráníte?
Například registr vozidel, registr řidičů nebo systém ADR zaznamenávající nebezpečné náklady a další ministerské systémy. Pokud je spravuje přímo ministerstvo, tak děláme ve spolupráci s ministerstvem vlastní opatření a přímo do nich zasahujeme. Nebo pokud je provozují jiné firmy, tak jim říkáme, co konkrétně mají na svých systémech provést, aby byl celý registr systém bezpečnější. Ale staráme se i o bezpečnost ministerské serverovny, na které běží maily.
A na to ministerští IT specialisti neměli?
Ne že neměli, ale ministerská agenda je velmi široká, takže si na některé tyto věci najímali právě soukromé firmy.
Zaznamenali jste vůbec někdy nějaký kyberútok na systémy, které chráníte?
Ne, zatím ne. Ale kdybychom nekonali, tak by se mohl právě nějaký podařit.
To musí být vaše noční můra, že uvidíte stránku registru vozidel napadnutou hackerem?
Jasně. Je zkrátka potřeba ty rizika co nejvíce minimalizovat.
Ale o kyberbezpečnosti se v souvislosti s vámi moc nemluví. Spíš jste zmiňováni jako firma, která měla pomoci s výběrem provozovatele mýtného systému. Jak jste s tím pomohli?
Současný smluvní rámec nepočítal s koncem smlouvy. Kdybyste tu věc vzal a chtěl ji teď začít soutěžit, tak potřebujete mít přesný přehled o tom, jak to celé funguje. Zkrátka potřebujete vidět pod pokličku. A část té dokumentace nemáme nemůže ministerstvo uveřejnit. Dostaneme ji, Bude to možné až k 31. prosinci tohoto roku, kdy končí smlouva s firmou Kapsch. Abychom ale mohli tendr kvalitně připravit, tak bychom museli mít tyto věci předem.
Takže je to tak, že vy jste dostali za úkol připravit tendr na mýto a záhy jste narazili na to, že kvůli nějaké kličce, kterou si Kapsch před lety zajistil, to vlastně nejde?
Měli jsme spolupracovat na tom tendru, ale měla to být jen jedna z našich činností.
Kolik u vás vlastně pracuje lidí?
Je tam osm lidí a devět externích spolupracovníků. A tři lidi v managementu.
Hodně jsem toho slyšel o vašich platech. Kolik berete?
Jsou to standardní platy, které jsou v IT sféře. Průměrný plat je tak 55 tisíc.
Takže ty nejvyšší platy jsou přes sto tisíc?
Ten management takové platy má. Ale oproti vedení komerčních firem jsme levnější. A navíc nepotřebujeme tak široký management jako soukromé firmy.
Myšlenka byla tedy taková, založit instituci, která zaplatí experty, kteří by na ministerstvu nebyli ani půl hodiny?
Takhle bych to úplně neřekl, ale faktem je, že z důvodu, že jsme státní podnik, jsme v otázce platů flexibilnější.
Mezi vámi a ministerstvem musí fungovat obří animozita? Musí vám závidět?
Animozita tu možná někdy dříve byla, ale teď už není. Je tu totiž vidět jasný přínos Cendisu. Například s odborem informačních technologií máme úplně skvělou spolupráci. Jeden z úkolů Cendisu je snížit závislost ministerstva na externích dodavatelích, což děláme.
Kdo vás konkrétně jmenuje a odvolává?
Mě jmenuje a odvolává ministr dopravy.
A nemůžete tedy taky skončit jako výborná trafika, kam se budou odkládat politici za nadstandardní platy. A celá odbornost bude rázem ta tam.
To se nestane. Personální věci jsou v mé gesci, do toho mně nikdo nemůže mluvit.
Ale ministr vás může odvolat a dát tam člověka, který to udělá...
Ano, je to tak.
A proč vlastně nefungujete meziresortně? IT experty přeci potřebují na všech ministerstvech.
To nejde. V zakládací listině máme napsáno, že jsme určeni převážně pro účely ministerstva dopravy. Na rozdíl od ministerstva dopravy by si tak musela ostatní ministerstva naše služby klasicky vysoutěžit.
Ale ministerstvo dopravy si vás hýčká? V rámcové smlouvě vám nově dává 150 milionů korun. Na co ty peníze půjdou?
Jsou to peníze, které zajistí chod firmy na další čtyři roky. Půjde to na platy, služby a další výdaje, které máme. Nejde ale o žádnou dotaci, za všechny peníze, které od ministerstva dostaneme, musíme poskytnout kvalitní služby.
Vy se nějak podílíte i na systému, o kterém se mluví léta a stále příliš nefunguje. Mám na mysli systém Eucaris, který umožní předávání pokut mezi jednotlivými zeměmi Evropské unie.
Ano. Ministerstvo zřídilo tým, který funguje dobře. My jsme tam jako podpora součinnosti. Provádíme věci technické, projektové, procesní i administrativní.
A jak to funguje? Už ten systém běží?
Eucaris má několik levelů a postupně se to spouští. Probíhá testování některých věcí a předpoklad spuštění je ke konci roku.
Cendis se má zabývat ještě jednou věcí, která je od kyberbezpečnosti na hony vzdálena. Vy prý máte nakupovat lokomotivy. Jak se ajťák dostane k lokomotivám?
My nejsme zřízeni jenom na to IT. A v současné době je opravdu myšlenka, že aby byl umožněn rovný přístup v železniční dopravě, tak by se měli nakupovat vlaky. A někdo musí zpracovat koncepci, jak to udělat. A to budeme my.
Primárně jde v celé věci o to, že se musí nějak smysluplně využít peníze z operačního programu doprava. Ty se v současné době nemohou vyčerpat na silniční stavby, protože těm hrozí pozastavení kvůli přepracování dokumentace EIA (vyhodnocení vlivu stavby na životní prostředí pozn. aut.) podle nových evropských pravidel. Proto tedy přišel nápad koupit vlaky?
Je tam koncepce jak ty vlaky nakoupit, aby to bylo efektivní a aby se ty peníze z operačního fondu doprava dalo využít.
Kdo ty vlaky bude tedy ve finále kupovat? Vy nebo ministerstvo?
My bychom tam měli figurovat jako poradenská společnost. Zpracováváme koncepci, jak to udělat.
A jaká je vize? K čemu by vlaky měly sloužit?
Mělo by se to udělat tak, aby se trh v rámci liberalizace otevřel více dopravcům.
Takže jde o to pronajímat ty vozy soukromým dopravcům. A co se tedy koupí? Celé vlaky, lokomotivy, co vlastně? A kolik?
To je zatím předčasné řešit.
Ale moc času na tvorbu koncepce už asi nemáte, ne?
Je to už v pokročilé fázi a času není opravdu nazbyt.
Ještě jednu věc nechápu. Co vlastně primárně jste? IT specialisti? Experti na tvorbu mýtného systému? Nebo snad poradci na nákup lokomotiv či vlaků?
Nejlepší je asi slovo poradce, to v zásadě děláme ve všech našich oblastech. Jsme tu proto, aby nemuselo ministerstvo všechny tyto služby najímat u externích firem. Vyjdeme ho levněji.
Proč jste šel vlastně ze soukromého sektoru do státní firmy?
Říkal jsem si, je mi čtyřicet a zkusím tady něco udělat. Mít spoustu řečí o tom, jak by šlo vše dělat líp, může mít každý. Ale opravdu to změnit, je o dost náročnější než jsem si myslel.
A co jste dělal v soukromém byznysu?
Měl jsem firmu Adwise, která dělala právě to, o co se teď s Cendisem snažíme.
A v té firmě ještě nějak figurujete?
Ne, už vůbec ne. A navíc Adwise žádnou zakázku na ministerstvu dopravy neudělá, to prostě nejde.
Kdo si vás vytáhl do Cendisu? Sám ministr?
Ano, on.
Vy jste se nějak znali z jeho dob ve Skansce?
Ne, ale odborných poradců v oboru není mnoho. Předpokládám, že jsem dostal doporučení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.