<span>Sisákova Spolchemie</span> kupuje továrny v USA a Německu

Ekonomika
22. 9. 2008 10:30
&quot;Zatoulaný&quot; podnikatel Tomáš Pitr, přítel Petra Sisáka.
&quot;Zatoulaný&quot; podnikatel Tomáš Pitr, přítel Petra Sisáka.

"Zatoulaný" podnikatel Tomáš Pitr, přítel Petra Sisáka.Jednačtyřicetiletý miliardář Petr Sisák pokračuje v mohutné expanzi. Přítel „zatoulaného" Tomáše Pitra prostřednictvím Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) koupí od americké korporace Hexion Speciality Chemical několik továren a výzkumné centrum v americkém Houstonu.

Sisák, jenž kontroluje Spolchemii, je rovněž významně účasten v další ústecké společnosti Setuza. Nyní se odhodlal k nákupům chemických podniků ve Spojených státech a Německu. Od Hexion Speciality Chemicals, kterou vlastní investiční skupina Apollo Management, převezme závody na výrobu epoxidových pryskyřic v Duisburgu a Stuttgartu, v illinoiském Argu a v Norku v Luisianě. Dále od Hexion získá výzkumné centrum v texaském Houstonu. Transakci ještě musí schválit příslušné regulační orgány.

Sisák, tedy muž stojící v pozadí Spolchemie, je velmi barvitou postavou. Pohyboval se kolem CS fondů, z nichž zmizelo přes miliardu korun, Zbrojovky Brno, která zkrachovala, takzvaných Nemethových směnek. Ovládal padlé peněžní ústavy Ekoagrobanka a První slezská banka. Za podíl na jejím pádu byl dokonce odsouzen. Za zkreslování účetnictví a porušování závazných pravidel hospodářského styku dostal podmínečný trest čtrnácti měsíců ve zkušební době dva roky. Spolchemii ovládl v roce 2005.

Skupina kolem Spolchemie loni vydělala téměř 300 milionů korun po zdanění. Společnost, jejíž kořeny spadají do roku 1856, byla podnikem evropského významu už v dobách Rakouska-Uherska, stejně tak za první republiky.

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ