Dnešní jednání vedení ČSA a ministra financí Eduarda Janoty s odboráři jednoznačnou odpověď na otázku snižování platů i další budoucnosti firmy nepřineslo. "Průběh jednání byl konstruktivní, dospěli jsme ke shodě, že je třeba situaci rychle řešit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Odborového sdružení leteckých inženýrů Petr Voldán. Do konce září mají podle něj odbory spolu s ministerstvem přijít s konkrétním řešením.
Lašákův návrh na krácení platů odbory odmítly s tím, že přijdou s vlastním návrhem úspor. "Možností jak dospět k úsporám je víc, ať už jde o snižování stavů či hledání dalších výnosů. Získali jsme tak více času, abychom našli řešení schůdné pro všechny strany," potvrdil Voldán.
ČTĚTE TAKÉ: Janota dnes bude jednat s odbory a vedením ČSA
"Budou probíhat další jednání mezi odbory a ministerstvem, je třeba najít úspory na nákladové straně," řekl pro TÝDEN.CZ prezident Českého sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar. O avizovaném propouštění se podle něj na jednání nehovořilo.
Podle Janoty budou všechny strany dále jednat a do definitivního rozhodnutí bude pokračovat restrukturalizační plán tak, jak jej navrhl management prezidenta Radomíra Lašáka. Již minulý týden se piloti vyjádřili, že Lašákův návrh pro ně není přijatelný. Podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy je v případě neshody odborů s managementem na restrukturalizačním plánu budoucnost ČSA vážně ohrožena.
ČTĚTE TAKÉ: Janota: Piloti ČSA si vymýšlejí, aby nemuseli jednat
Ke stabilizaci hospodaření firmy je třeba ušetřit zhruba jednu miliardu korun. Plán vedení kromě snižování platů počítá i s propouštěním stovek lidí, z nichž první by měli dostat výpověď již tento týden. Vedení chystá také prodej šesti letadel, omezení letového provozu a další krácení nákladů.
Aby se mohl rozběhnout alternativní plán přijatelný i pro odbory, musí se nejdříve všech devět organizací shodnout na konkrétním řešení.
Foto: archiv Týdne