Šrotovné: výrobci aut jásají, vrakovištím uškodí
09.04.2009 16:34
Případné zavedení šrotovného v Česku by sice pomohlo automobilkám, vrakovištím by ale vůbec neprospělo. Z důvodu nízké výkupní ceny šrotu a nulového státního příspěvku na ekologickou likvidaci vozu by vrakoviště prodělávala.
"Záleželo by, v jaké podobě bude šrotovné případně schváleno. Pro nás by ale každopádně znamenalo náklady a práci, kterou nám nikdo nezaplatí," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda Sdružení zpracovatelů autovraků Jan Volejník. Naráží tak na zákonnou povinnost vrakovišť přijímat auta k likvidaci zdarma. Řada z nich by přitom ráda zavedla poplatek za ekologickou likvidaci, zákon jim to ale neumožňuje.
"Celý systém není státem financovaný a stát ani nemá snahu s tím něco dělat," dodává Volejník. Situaci komplikuje i nízká výkupní cena šrotu, která je o víc než dvě třetiny níž než loni v létě. Náklady na rozebrání auta tak většinou převyšují výnos z prodeje šrotu a náhradních dílů.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda a ČSSD schválily protikrizový balíček
Že mají vrakoviště z chystaného zavedení šrotovného obavu, potvrzuje i Aleš Kučera z východočeského vrakoviště Auto Atrius "Pro nás by zavedení šrotovného znamenalo velké nebezpečí krachu, museli bychom asi propustit tři zaměstnance. Stát slíbil, že na likvidaci přispěje několika tisíci korun a zatím se tak nestalo," uvedl. Státní fond životního prostředí skutečně zeje prázdnotou a vrakoviště jsou svou činností v podstatě nucena dotovat výrobce a dovozce aut, kteří na likvidaci starých vozů přispívat nemusejí.
Zavedení šrotovného prosadila ČSSD po dohodě s koalicí v rámci protikrizového balíčku. Podle dosavadního návrhu by měl státní příspěvek činit 30 tisíc korun na pořízení auta do hodnoty 500 tisíc korun. Celkově se stát chystá na šrotovné vydat 2,5 miliardy korun, příspěvek by tedy mohlo dostat víc než 80 tisíc zájemců.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.