Hospodaření státu
Státní rozpočet se dostal do schodku 19,9 miliardy korun
01.03.2019 14:45 Aktualizováno 01.03. 15:39
Státní rozpočet se ke konci února dostal do schodku 19,9 miliardy korun z přebytku 8,8 miliardy korun v lednu. Loni v únoru vykázal rozpočet přebytek 25,8 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Meziroční srovnání je podle úřadu ovlivněno mimořádnými vlivy ve výdajích rozpočtu a loňskými příjmy z EU v rámci závěrečných plateb z končícího programového období EU. Jde o největší únorový schodek od roku 2011.
Celkové výdaje rozpočtu ke konci února stouply meziročně o 33,9 miliardy na 237,3 miliardy korun. Nárůst výdajů podle MF ovlivnily zejména vyšší výdaje na důchody o 8,3 miliardy korun a nárůst výdajů na platy v regionálním školství o 4,5 miliardy korun. Vliv měl také nárůst odvodů vlastních zdrojů do rozpočtu EU o 6,5 miliardy korun.
Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně klesly o 11,8 miliardy korun na 217,4 miliardy korun. "Na příjmové stránce potom rozpočet negativně ovlivňuje skutečnost, že v prvních dvou měsících roku 2018 získal mimořádně státní rozpočet již zmíněné prostředky ve výši 19,7 miliardy korun, které představovaly část závěrečných plateb vztahujících se k programovému období 2007 až 2013," uvedlo MF.
Rozpočet očištěný o peníze z EU by tak ke konci února skončil podle ministerstva se schodkem 22,4 miliardy korun. Ve stejném období roku 2018 by takto očištěný výsledek představoval schodek 0,3 miliardy korun.
Samotné daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení ke konci února meziročně stouply o 4,5 miliardy na 188,5 miliardy korun. Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení naopak meziročně klesly o 1,5 miliardy na 101,6 miliardy korun.
Inkaso DPH ve srovnání s loňským únorem kleslo o 4,4 procenta na 44,6 miliardy korun. Podle MF bylo inkaso ovlivněno třemi faktory. Jde o nižší počet pracovních dnů v prosinci 2018, což se podle MF promítlo do meziročního snížení inkasa v lednu. Negativně se také podle úřadu projevila i postupně se snižující obvyklá výše prověřovaných nadměrných odpočtů a jednorázová vyšší výplata nadměrných odpočtů. "Výše uvedené faktory měly negativní vliv na inkaso DPH v celkové výši přibližně šest miliard korun," uvedlo MF.
Nejvíce peněz v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládáno na sociální dávky. Ke konci února bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 100,4 miliardy korun, což je meziroční růst o 11 procent. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 12 procent.
Schválený státní rozpočet na loňský rok počítal se schodkem 50 miliard korun, nakonec skončil s přebytkem 2,9 miliardy korun. Pro letošní rok je rozpočet schválený se schodkem 40 miliard korun.
"Pro tento rok očekáváme, že příjmová strana státního rozpočtu už nebude tak příznivá jako v roce předchozím. Na výdajové straně bude pokračovat tlak na růst sociálních výdajů a platů státních zaměstnanců nebo výdajů na obranu. Státní rozpočet by tak měl v tomto roce skončit blíže původnímu plánu, než jsme tomu byli svědky v posledních letech," uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Zároveň upozornil, že viditelně slábne růst výběru hlavních daňových položek, což odpovídá sestupnému trendu české ekonomiky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.