České stavebnictví letos vzroste meziročně o tři procenta, v příštím roce o čtyři procenta. Vyplývá to z analýzy České spořitelny, kterou dnes zveřejnila na tiskové konferenci. Podle studie se každá investovaná miliarda do stavební výroby projeví navýšením celkového výkonu ekonomiky o 2,32 miliardy korun. Stát ale podle ní dostatečně nevyužívá veřejné výdaje.
"Český stát má v rukou elixír, který by mohl domácí ekonomiku ještě více oživit. Je jím stavebnictví, respektive veřejné výdaje, které by mohly do ekonomiky přes stavební zakázky plynout. Česko však tento nástroj nevyužívá," uvedl jeden z autorů studie Petr Zahradník.
Krize zasáhla stavebnictví více než ostatní obory. Od roku 2008 obor klesal šest let v řadě. Po růstu v letech 2014 a 2015, který byl do značné míry způsoben dočerpáváním evropských dotací z minulého programového období, loni stavebnictví kleslo o 5,9 procenta. Inženýrské stavitelství, které je na veřejných výdajích závislé více než pozemní, propadlo téměř o 16 procent. Letos za první tři čtvrtletí stavebnictví celkově meziročně vzrostlo o 2,2 procenta, tempo růstu však od konce června klesá.
"Na rozdíl od většiny vyspělých evropských zemí zaostáváme v ukazateli veřejných výdajů do infrastruktury. Stavebnictví má přitom silný multiplikační potenciál, který napomáhá růstu i dalších sektorů. Pokud by v roce 2010 byly veřejné investice vyšší o deset miliard korun, růst HDP by byl o 0,2 až 0,3 procentního bodu vyšší," doplnil Zahradník. Podle něj je to dáno tím, že proti jiným odvětvím se ve stavebnictví většina surovin a materiálů nedováží. "Stavební výroba tak nechává vydělat i dalším domácím firmám a odvětvím," podotkl ekonom.
Prostor pro investice ze strany státu je podle analýzy České spořitelny značný. Přestože hustota dálniční sítě například v Německu je zhruba třikrát větší, Němci i tak do jejího dalšího rozvoje a modernizace investují dvakrát více než Češi. "S ohledem na naši geografickou polohu by Českem mohly vést strategicky významné koridory a mezinárodní trasy. Když do jejich budování nebudeme investovat nyní, snižujeme si tím sami i vidinu budoucího růstu," dodal další z autorů studie Jiří Polanský.
Podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha veřejní investoři v Česku letos do konce října zadali stavebním firmám 4539 zakázek za 109,1 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 46 procent. Jak již dříve uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš, růst je způsoben hlavně nízkou srovnávací základnou z minulého roku a objem zadaných zakázek je srovnatelný s krizovými roky 2012 a 2013. Hodnota nově vypsaných stavebních zakázek ke konci října meziročně klesla o polovinu na 98,8 miliardy korun.
Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 32,6 procenta, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 procenta).