Prezidentský rival Václava Klause, Čechoameričan Jan Švejnar, rozjel v pondělí činnost svého myšlenkového centra s názvem IDEA. Z původního ambiciózního projektu ale zbylo jen torzo.
Měl to být prestižní think tank západního střihu, financovaný výhradně z privátních zdrojů. Jen na rozjezd projektu chtěl Jan Švejnar sehnat 300 milionů korun a ročně měl jeho chod přijít na 30 milionů. "Vypadá to nadějně, ale nechci být superoptimista," říkal Švejnar ještě letos v červnu.
Toto pondělí think tank skutečně zahájil svou činnost. A to seminářem na téma "Nezaměstnanost a perspektiva konjunktury v ČR a v Evropě". Ale je to nakonec jiný projekt, než jaký profesor michiganské univerzity plánoval. Potřebné peníze na rozjezd nesehnal a musel se smířit s pupeční šňůrou ke státní pokladně.
Chiméry a krize
"Sehnat tak vysokou částku se v době krize ukázalo jako nereálné," přiznává Švejnarův tajemník Daniel Herman. Pro srovnání - třeba obdobný think tank e-Stat, který bojuje proti nadměrné byrokracii, si vystačí s ročním rozpočtem necelých šest milionů korun.
IDEA, tedy Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu, je tak nakonec jen speciálním projektem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR, který Švejnar zakládal a v němž dosud působí. Kromě napojení na státní finance má být institut živ i z privátních příspěvků.
Na první akci, organizované v sídle Národohospodářského ústavu, byla jako generální sponzor uvedena počítačová firma IBM Česká republika. A jako další firmy WAREX, vyrábějící ocelové konstrukce, a výrobce obalů OSKAR PLAST. "Firma IBM je jednou z těch, které drží celý projekt při životě," přibližuje její roli Herman, konkrétní výši sponzorského daru ale neuvádí.
IDEA bez politiků
"IDEA bude institut neutrální a nezávislý na politických stranách. Je důležité, že žádná významná část politického spektra tento koncept neodmítla," zdůraznil Švejnar při startu projektu, kterého se účastnili přední ekonomové, bankéři i někteří velvyslanci.
Naproti tomu politici start think tanku vesměs ignorovali. Ačkoli Švejnar osobně zval zástupce všech stran, dorazili pouze tři zástupci KDU-ČSL - místopředsedkyně Michaela Šojdrová, náměstek ministra práce Marián Hošek a analytik strany Martin Horálek.
Ve své první analýze institut IDEA ukázal opatrnější předpovědi vývoje ekonomiky, než jaké zveřejňují některé jiné instituce. Na příští rok odhaduje Švejnarův tým růst HDP zhruba 0,4 až 0,8 procenta, zatímco třeba ČNB jej očekává až 1,4 procenta. A míra nezaměstnanosti by podle IDEA měla napřesrok dosáhnout 6,7 až 7,3 procenta.
Ilustrační foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek