Hospodářství
Trh práce i byrokracie. Co brání české ekonomice v rozvoji?
01.10.2018 18:15
Největší bariérou dalšího rozvoje české ekonomiky je chybějící pracovní síla, rostoucí byrokracie, špatná dopravní infrastruktura a také zdražování energií, zdražování peněz prostřednictvím České národní banky a tlak na mzdy, řekl v Brně na sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR jeho prezident Jaroslav Hanák. Zmínil i negativní geopolitické dopady, jimiž je brexit, protekcionářská politika USA či vznikající obchodní dohoda asijských zemí, Austrálie a Nového Zélandu.
Hanák je toho názoru, že pokud se podaří řešit klíčové vnitropolitické problémy, je možné dostat Česko v žebříčku Světového ekonomického fóra ze čtvrté desítky do první dvacítky.
Nyní chybí českým firmám 313 tisíc zaměstnanců. "Na Úřadu práce jsou většinou už lidé, kteří nechtějí pracovat. Proto chceme dalších 50 tisíc karet pro dočasný pobyt pracovníků ze zahraničí, někteří se u nás možná uchytí. A je potřeba si říct, že podle současné míry porodnosti nás bude v roce 2060 jen sedm milionů," uvedl Hanák.
K rostoucí byrokracii řekl, že za tři roky přibylo pět tisíc úředníků. Na ministerstvech vládnou úředníci a vládne resortismus," řekl Hanák.
Aby české firmy uspěly, potřebují mnohem větší podporu exportu, dodal. "Prezident Miloš Zeman nikde nebyl osm měsíců, premiér Andrej Babiš jezdí jen po Evropě a dělá evropskou politiku. Členové vlády by si měli udělat čas jezdit i mimo Evropu," řekl Hanák. Exportní možnosti budou pro Česko klíčové, protože se příští rok očekává růst ceny elektřiny, plynu i ropy. Česká národní banka zdražuje peníze a odbory tlačí na vyšší mzdy a rostou tedy dramaticky sociální náklady, dodal Hanák. "To všechno jsou vnitropolitické problémy, které nemusejí všechny firmy zvládnout," řekl.
Do exportu se podle Hanáka negativně promítne i jakýkoli typ brexitu, přičemž Británie je pátý největší obchodní partner Česka. "Taky jsem vždycky nervózní, když má tiskovou konferenci americký prezident. Doma je úspěšný, ale pro světový obchod vznikají komplikace. A velmi nervózní jsem z toho, že v Asii vzniká aliance, která tvoří 40 procent světové ekonomiky. Pokud bude mít volný obchod, bude to pro nás velmi těžké, takže bychom tam měli jet ještě včas," míní Hanák. Připomněl, že se příští rok konají evropské volby. "Doufám, že vyhraje racionální jádro a ne populisté," zdůraznil Hanák potřebu modelu Evropské unie příznivého pro byznys.
Stejně jako v minulých letech zdůraznil potřebu věnovat se vzdělání. "Pedagogové musejí mít víc peněz a je potřeba dále podporovat technické vzdělávání," řekl Hanák.
Zásadně podle něj zaostává stavba dálnic. "Stále nejsme pořádně propojeni do zahraničí, staví se pomalu, ale jsem optimista," řekl. Zdůraznil nutnost propojení na Rakousko a do Polska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.