Vrcholní zástupci tripartity se dohodli na 38 krátkodobých protikrizových opatřeních. Patří k nim například zlepšení podnikatelského prostředí, snížení administrativní náročnosti podnikání, modernizace elektrárny Prunéřov, dostavba Temelína či výstavba jezů na Labi. Zástupci tripartity to oznámili novinářům po svém mimořádném jednání. Vláda by měla finální dokument schvalovat 8. února.
Část z dohodnutých opatřeních má povzbudit zakázky tuzemských firem. Body, na kterých se tripartita shodla, půjdou podle Fischera do zodpovědnosti jednotlivých ministerstev, s nimiž budou spolupracovat zástupci odborů i zaměstnavatelů. "Je to signál, že sociální dialog v této zemi pokračuje na dobré úrovni," uvedl premiér Jan Fischer.
"Důležité je, že jsme prokázali schopnost se domluvit," doplnil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Také podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka jsou odbory, zaměstnavatelé i vláda schopni se dohodnout na krátkodobých opatřeních, které nevyžadují legislativní změny. To je například podpora zaměstnanosti nebo zrychlené čerpání z fondů Evropské unie. Podotkl, že 22. dubna bude první odpočet toho, co se dokázalo prosadit.
ČTĚTE TAKÉ: Bursík se Fischerovi omluví. Až změní horní zákon
Zástupci zaměstnavatelů v souvislosti s potřebou zakázek pro tuzemské firmy připomněli například rekonstrukci a revitalizaci největší české tepelné elektrárny Prunéřov. "Pro tuzemské firmy by šlo o zakázky za 25 miliard korun," uvedl již dříve Hanák. Podle některých odhadů by tak k současné stovce subdodavatelů elektrárny přibylo dalších 200 firem a počet zaměstnanců by z nynějších 400 mohl narůst o 800 lidí.
Na předchozí jednání tripartity vláda přišla s materiálem věnovaným politice kabinetu po odeznění krize, se zaměstnavateli a odboráři se na něm ale převážně neshodla. Podle odborářů materiál příliš upřednostňoval snahu o rozpočtovou rovnováhu a málo podporoval hospodářský růst.
Foto: ČTK