Víc než polovina bytů ke krátkodobému pronájmu je v centru Prahy

Ekonomika
26. 10. 2017 05:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Více než polovina bytů určených ke krátkodobým pronájmům prostřednictvím aplikace sdíleného ubytování Airbnb v Praze je v centru města, třetina v Praze 1. Celkový počet těchto bytů v Praze překročil tisícovku. Bytů k dlouhodobému pronájmu je v hlavním městě 6330. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Trigema.

"Pro pronajímatele je často o hodně výhodnější poskytovat své služby jako krátkodobý pronájem i proto, že průměrné sazby za takové ubytování se pohybují na mnohem vyšší úrovni, než je tomu u standardního typu pronájmu. Z pohledu celkové finanční výhodnosti jsou krátkodobé pronájmy zhruba dvakrát až třikrát výnosnější," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

V Praze 1 je podle analýzy asi 300 bytů pro Airbnb. Následují Praha 2 (120) a Praha 3 (115). Kolem stovky jich je v Praze 10 a Praze 5. Naopak nejméně jich je v deváté a sedmé městské části, kde se jejich počet pohybuje v řádu desítek. Studie Trigemy vychází ze 6300 veřejně dostupných záznamů 20 domácích realitních serverů ke konci září.

V centru Prahy jsou za poskytování krátkodobých pronájmů nejvyšší ceny. V Praze 1 se za tyto služby platí v průměru 68.230 korun měsíčně. Naopak v Praze 10 je to 35.748 korun. Vůbec nejdražší byt pro Airbnb je podle studie Trigemy v Praze 4 s měsíční cenou 488.806 korun.

Ceny za dlouhodobé nájemní bydlení byly na konci září nejvyšší v Praze 1, v průměru 36.563 korun. Naopak nejnižší byly v Praze 9 (15.316 korun). "Nejdražší byt v nabídce standardního nájemního bydlení se inzeruje v Praze 2 za 130 tisíc korun měsíčně," doplnil Soural.

Prostřednictvím Airbnb se podle Asociace hotelů a restaurací od loňského do letošního září ubytovalo v Česku 908 tisíc hostů, meziročně o 64 procent více. V průměru je nabízená nemovitost obsazena 38 nocí ročně. V ČR je 10.400 hostitelů, jejichž průměrný roční výdělek za poskytování služby je 51 tisíc Kč. Celkově si hostitelé v ČR za poslední rok vydělali 1,7 miliardy korun. V samotné Praze se za posledních 12 měsíců přes tuto aplikaci ubytovalo 808.500 hostů.

Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Podle expertních analýz se Airbnb svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo. Ubytování v soukromí podle asociace hoteliérů ale stále častěji nabízí i portály původně zaměřené na ubytování v hotelech, jako je například Booking.com.

Služby nabízející ubytování prostřednictvím internetu, jako je například Airbnb, považuje finanční správa za ubytovací služby, a nikoliv za nájem. Příjmy z této činnosti tak podléhají zdanění, protože se tím vykonává ekonomická činnost.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ