Vláda navrhla zdanit emisní povolenky sazbou 32 procent. Návrh je součástí plánu zabránit výraznému zvyšování cen elektřiny v nejbližších letech a týká se povolenek, které výrobci elektřiny obdrží v roce 2011 a 2012.
Spolu s darovací daní z emisních povolenek je v návrhu srážková 26procentní daň, která má pro fotovoltaické elektrárny platit od Nového roku, a zvýšení poplatku za vynětí ze zemědělské půdy pro výstavbu těchto elektráren. Sněmovní hospodářský výbor tento návrh dnes schválil, sdělil předseda výboru a stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban.
"Když se zavede tento systém, u domácností nedojde k růstu cen energie o více než pět procent a u firem by se to mělo projevit zhruba osmiprocentním nárůstem," řekl Urban. Připomněl, že klub sociální demokracie sice přišel s jiným řešením růstu ceny energie kvůli boomu solárních elektráren. Vládní návrh ale nakonec všichni přítomní členové hospodářského výboru podpořili,
pouze jeden se zdržel hlasování.
"My jsme deklarovali, že podpoříme jakékoli rozumné kroky, které povedou ke snížení toho dramatického nárůstu cen energie pro domácnosti i firmy. Návrh je nesystémový, ale vede k cíli," dodal Urban.
Vládní návrh počítá s tím, že daň z povolenek by se vztahovala jen na ty producenty, kteří elektřinu vyrábějí pro třetí strany. Taková podmínka znamená, že velkou část zátěže ponese státem vlastněný ČEZ. U subjektů, které produkují elektřinu i teplo, se má navrhovaná daň vztahovat jen na povolenky vydané proti výrobě elektřiny.
ČEZ nechtěl vládní návrh příliš komentovat. "Bereme to jako fakt, ale k bližšímu komentáři stále nemáme dostatek informací, například proto, že většina našich elektráren vyrábí i teplo a je otázkou, jak přesně ta pravidla budou," uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.
Návrh předpokládá, že daň by se každý rok vypočetla z tržní ceny povolenek k 28. únoru. Za očekávaným růstem cen elektřiny je z valné části podpora fotovoltaiky. Vláda chce udržet zvýšení cen elektřiny pro domácnosti a podniky do 5,5 procenta. Aby mohla tento slib splnit, potřebuje si zajistit peníze.
Poplatky za zábor půdy mají státu vynést 1,7 miliardy korun, srážková daň 4,2 miliardy a darovací daně 4,8 miliardy korun. Celkem by tak stát získal 11,7 miliardy korun, které by po příslušné změně v zákoně vyplácelo ministerstvo průmyslu. Teprve když by státu peníze došly, zvýšila by se cena elektřiny. Vládní návrh by podle předpokladů měla do konce příštího týdne schválit sněmovna.