Výzkumný ústav železniční, který vlastní České dráhy, se nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách. Rozhodl o tom ve sporu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Krajský soud v Brně, napsaly Hospodářské noviny. ÚOHS s tím nesouhlasí a podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Rozsudek může mít podle deníku dopad na řadu dalších firem, jež antimonopolní úřad považuje za veřejné zadavatele. Ty by měly zadávat zakázky podle zmíněného zákona. Jde například o další firmy ze skupiny Českých drah, různé dopravní společnosti či finanční instituce ovládané státem.
Advokátka Adéla Havlová z kanceláře Havel, Holásek & Partners rozhodnutí soudu za výjimečné. "Pokud by Nejvyšší správní soud tento verdikt potvrdil, tak by to byl poměrně velký posun v názoru, co je u státem vlastněných firem vykonáváno v takzvaném veřejném zájmu a co vše lze považovat za činnosti standardní obchodní povahy," řekla HN Havlová.
Její kolega Tomáš Machurek ale upozorňuje, že je to ojedinělý rozsudek, a je otázka, jak by soud reagoval v případě, kdyby se na něj s podobnou žalobou obrátila jiná firma.
Případ začal v roce 2010, kdy Výzkumný ústav železniční zadal zakázku na rekonstrukci svého zkušebního okruhu ve Velimi za 83 milionů korun, aby se na něm mohly zkoušet vysokorychlostní vlaky. Antimonopolní úřad mu za to dal stotisícovou pokutu. Ústav sice vypsal veřejnou zakázku, ale ne způsobem a postupem, který určuje zákon o veřejných zakázkách.
Železniční ústav to odůvodňuje tím, že nevykonává veřejnou, ale komerční činnost. A tím pádem se na něj uvedený zákon nevztahuje. "Činnost žalobce má standardní obchodní povahu. Svou činnost vykonává za účelem zisku a sám nese případné ztráty svého hospodaření," napsala podle HN ve svém rozsudku soudkyně Krajského soudu v Brně Jaroslava Skoumalová. A poukázala na to, že firma nepotřebuje veřejné prostředky a neustále vykazuje vysoký zisk. Loni například 188 milionů korun. Ústav komerčně testuje vozidla, která chtějí získat licenci pro provoz na tuzemské železnici. Podle HN neobstál ani argument, že Výzkumný ústav železniční má v Česku na uvedené služby monopol. Podle soudu nikdo nebrání v tom, aby nějaká další firma uvedené služby začala poskytovat.