Nelichotivý výhled
Zeman: Daně se zvýší. DPH může dosáhnout až 25 procent
01.12.2011 07:10 Původní zpráva
Bývalý premiér Miloš Zeman odhaduje, že daně musejí vzrůst, protože státu budou chybět peníze. Sazba DPH by se podle Zemana v budoucnu mohla pohybovat mezi 21 až 25 procenty. Ve snížené sazbě DPH podle něj zůstanou jen základní potraviny a léky.
"Zastávám názor, že daň z přidané hodnoty by se mohla v budoucnosti pohybovat mezi 21 až 25 procenty, dokonce bude muset dojít k mírnému zvýšení korporátních daní se zachováním snížené sazby daně pouze u základních potravin a léků," upozorňuje Zeman.
Zvýšení DPH ale nebude podle Zemana jediným nárůstem zdanění. Bude třeba zvýšit přímé daně včetně progresivity daňového zatížení, která souvisí se snahou uchovat sociální kohezi. "Rozložení nákladů na sanaci ekonomiky nemůže být rovnoměrné. Potřebujeme aby progresivita daní více zatížila ty, kteří zbohatli, než nízkopříjmové skupiny," prohlásil Zeman na fóru Zlaté koruny.
"Lidem musíme říct, že kromě často drsných úsporných opatření budeme zvyšovat daně. A to jak přímé, tak nepřímé. To ostatně doporučuje i Mezinárodní měnový fond," dodává expremiér.
Zeman by zdroje získané z daní a škrtů použil k rozvoji investic, které jsou podle něj stejně důležité jako snižování státního dluhu, neboť v budoucnosti přinesou zisky. Snažil by se podpořit i zahraniční investice v ČR, stejně jako více podporovat české exportéry. Zeman také odsoudil přílišný politický populismus, který vede ke slibům voličům a dalšímu zadlužování. Podobný přístup k voličům však využívala i vláda ČSSD, v době kdy stál v jejím čele.
Tuzemskou ekonomiku čeká kvůli dluhové krizi v Evropě výrazné zpomalení, některé odhady už dokonce hovoří o recesi. Ani ministr financí Miroslav Kalousek není optimistou ohledně razantního řešení krize v eurozóně. Podle něj navíc padá i celková důvěra ve státní dluhopisy. "Výnos dluhopisů Fiatu je 2,5 procenta, výnos italských státních dluhopisů více než sedm procent," uvedl Kalousek.
"Jedinou cestou je snižovat deficit státního rozpočtu, jinak nám hrozí, že o nás budou rozhodovat naši věřitelé jako v případě Řecka. Je třeba zlepšovat efektivitu a snižovat náklady. Éra standartu a sociálních služeb končí," prohlásil ministr.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.