Nakupování
Zlatý věk e-shopů v Česku skončil
26.05.2016 05:55 Původní zpráva
Provozovat e-shop může dnes každý. A kdekdo to taky u nás dělá - nebo v minulosti dělal, vždyť on-line obchodů je v Česku přes 37 tisíc. Podnikavců, kteří zjistili, že to není takové terno, ale přibývá.
Majitel malého vinařství na Teplicku Petr M. si chtěl rozšířit byznys a rozjet prodej i přes internet. Spustil e-shop, zaplatil reklamu na sociálních sítích, rozdal letáky. A výsledek? Prodal jednu láhev a virtuální obchod zavřel. Nové zákazníky mu to nepřineslo. "Je obrovský problém se prosadit. Abych měl šanci oslovit víc zákazníků, musel bych si zaplatit umístění na srovnávačích cen a dát hodně peněz do reklamy," říká Petr. To se podle něho "malým rybám", jako je on, nevyplatí. Víno tak prodává dál hlavně sousedům, lidem z okolí a na osobní doporučení.
E-shopová velmoc
Počet e-shopů na českém trhu podle společnosti Heuréka v posledních letech skokově rostl. V roce 2014 jich bylo registrováno 37 200, což je skoro dvojnásobek proti roku 2010. Do těchto čísel se ale počítají i transakční weby, kde se za měsíc prodá třeba jen jedna věc, takže je těžké určit přesný počet aktivních obchodů.
V loňském roce se však trend otočil a on-line portály začaly ubývat. Celkem jich ukončilo činnost odhadem čtyři sta. Své virtuální brány zavřel například velký obchod s módou Stilago.
I přes jisté vystřízlivění jsou ale Češi v mánii zakládat on-line prodejny stále evropskými lídry. Virtuální byznys totiž láká nízkými náklady a relativně malým rizikem. Podnikat tímhle způsobem tak může skoro každý živnostník, který má přístup k nějakému zajímavému zboží nebo který si myslí, že udělá díru do světa s "originálním" nápadem a rychle zbohatne.
Samo založení e-shopu není žádná věda. Nejjednodušší je si ho najmout a zařídit podle svého. Stojí to obvykle od tří a půl tisíce do 20 tisíc korun ročně. Když si ještě pár tisíc připlatíte, můžete si najmout už zajetý obchod. Od pár tisíc až do několika milionů je možné si ho i koupit, v závislosti na jeho úspěšnosti, včetně zboží a registrovaných zákazníků.
Že to pořád zní lákavě? Ztráta iluzí většinou nastává až s ostrým provozem. Když pomineme druh sortimentu, úspěch e-shopu je totiž přímo úměrný množství peněz, které investujete na jeho propagaci. A z toho už většina českých podnikavců - stejně jako pan Petr - začne skřípat zuby.
Kupte si mě
Ti, kdo už do obchodu nějaké peníze investovali a nesplnil jejich očekávání nebo na jeho provoz už prostě nemají čas, se jej snaží alespoň prodat. Dostat z něj nějaké peníze zpět je lepší než ho prostě jen tak zavřít. Na internetu takové inzeráty každým rokem přibývají.
Koupit si lze cokoli - od obchodu s pelíšky pro zvířata po prodejnu GPS navigací. Jeden z prodávajících, říkejme mu třeba Lukáš, se zatím marně snaží vydražit svůj projekt s energetickými drinky. Před dvěma lety si ho založil s tím, že si přivydělá k hlavnímu zaměstnání. "Propojil jsem zálibu v energetických nápojích a v cestování po Evropě. Za pár tisíc korun jsem nakoupil nápoje a otevřel e-shop," vzpomíná Lukáš. Rozjelo se to slibně, první měsíc udělal obrat kolem 2500 korun při 50procentní marži. Jenže pak zjistil, že ho to stojí více času, než čekal, a nestíhal obchod pořádně zásobovat.
"Do e-shopu jsem dal stovky hodin práce, úsilí a nervů, a tak si myslím, že vyvolávací cena od tří tisíc je opravdu nízká s ohledem na originalitu sortimentu," tvrdí Lukáš. Podle příhozů na aukčním portálu však nikdo nemá zájem. Za mladíkovy nervy se nejspíše nikomu platit nechce.
Ne každé zboží táhne
Pokud má majitel obchodu vyřešené zásobování a dostatek času a prostředků se on-line byznysu věnovat, nemá důvod se svého projektu zbavovat. Michal Hykrda využil svých kontaktů, které získal jako vedoucí skladu s alkoholickými nápoji. Před dvěma lety proto se svým kolegou založili e-shop zaměřený převážně na "lepší" alkohol, jako jsou whisky a kvalitní rumy. "Konkurence v našem oboru je poměrně velká, ale nebral bych ji jako překážku podnikání. Sázíme hlavně na úzkou komunikaci se zákazníkem," říká Hykrda.
I zaměření sortimentu však samozřejmě rozhoduje o úspěchu. Zakládat dnes zbrusu nový e-shop a ještě s ním něco vydělat, to vyžaduje originální nápad a poměrně úzkou profilaci zboží. Prodávat "všechno" jako velké obchody typu Mall.cz nebo Kasa.cz už není příliš nadějný byznysplán. "S dostatečným ekonomickým zázemím se mohou prosadit i nové takzvané nákupní galerie, ale za standardních okolností je vhodné pro nový e-shop zvolit úzkou specializaci," potvrdil TÝDNU šéf Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
Snažit se prorazit s elektronikou je už dnes také podnikatelský nesmysl. Přestože má právě tohle zboží největší podíl na zhruba 70 miliardách, které se ročně protočí v on-line prodeji, trh už je i v této branži obsazený velkými hráči. Navíc dochází k postupné konsolidaci trhu, kdy si tihle obři ukrajují čím dál větší podíl. Třeba Alza.cz loni zvýšila své tržby asi o čtvrtinu na 14,5 miliardy korun.
I velcí hráči ale mezi sebou musejí bojovat o zákazníky. Právě Alza.cz před pár dny vyhlásila válku srovnávači cen Heureka.cz a z portálu odešla. Zdůvodňuje to tím, že srovnávač už není nezávislý, protože ho koupila konkurenční e-commerce skupina Rockaway. Alza dokonce spustila web Bezheureky. cz a k opuštění srovnávače vyzývá i ostatní e-shopy.
Ušetřit a nenaletět
Vysoce konkurenční prostředí se projevuje v tom, že kvalita e-shopů roste. "Těch nejkvalitnějších obchodů, které mají certifikát Ověřeno zákazníky, je už 6300 a jejich počet meziročně vzrostl zhruba o 500," říká ředitel společnosti Heureka.cz Tomáš Braverman. Podle něho se zlepšuje hlavně úroveň komunikace se zákazníky, rezervy ještě mají obchody, pokud jde o přehlednost a uspořádání. Stále častěji si také Češi pročítají recenze a sami je píší, aby dali reference ostatním.
Lidé také čím dál méně využívají platbu dobírkou. Roste naopak zájem o platby v místě osobního odběru, které využívá už téměř třetina zákazníků. Za tímto trendem stojí i masivní nárůst počtu kamenných výdejen e-shopů a dalších odběrných míst. Navíc zboží, které nakoupili on-line, mají zákazníci pod kontrolou a mohou se ujistit, že dorazilo. Češi díky osobnímu odběru ušetří za doručení, což je pro ně nemalá motivace. Proto na ně zabírají i nabídky e-shopů, které nabízejí dopravu zdarma.
Naopak třeba takoví Britové si rádi nechají dovézt objednané zboží až do domu, ať to stojí, co stojí. Počet aut rozvážejících objednávky se tam proto podle dopravních expertů zvýší během následujících patnácti let zhruba o pětinu. Londýn tak vlastně kvůli e-shopům dusí smog.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.