Zvýšená poptávka
Zlatý věk zbraní
24.08.2014 06:52 Rozhovor
Světem se šíří strach. Čeští zbrojaři to poznají podle zvýšené poptávky po munici. Nyní očekávají rekordní zájem o své zboží. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR JIŘÍ HYNEK tvrdí, že export by byl ještě vyšší, kdyby jej neblokovaly okolní státy a byrokracie EU.
Když se podíváte, jak po světě rostou nové válečné zóny, máte jako zbrojař radost?
Zdánlivě ano. Obecně platí, že vlády najdou větší prostředky na zbrojení, jestliže se zvyšuje strach z konfliktu a zhoršuje se bezpečnostní situace. V momentě, kdy se rozhoří konflikt, je ale velmi problematické do zasažených zemí cokoli vyvézt. Pro nás se stávají zapovězenými. Jiná věc je současná situace v Iráku. Rozumně uvažující člověk musí dospět k závěru, že je naopak nutné vyvážet tam vojenský materiál. V Iráku se děje opravdu něco neslučitelného s civilizovaným světem, a jestli se to nepodaří zastavit, máme to za chvíli tady.
V této souvislosti jste řekl, že každý samopal a každý náboj dodaný odpůrcům Islámského státu může zachraňovat životy. To jste myslel metaforicky?
Ani ne. Dobré slovo tam nic nezmůže. Chceme-li ochránit například jezídy (náboženská menšina v severním Iráku, pozn. red.), musí to někdo vyválčit. Mnohem víc lidí umírá, protože se válka nevede účinně. Popravy, masakry a unášení žen jsou v podstatě v programu armády Islámského státu. Mě v tomto ohledu šokovalo prohlášení prvního náměstka ministra zahraničí Petra Druláka, podle něhož bychom měli dodat lehké zbraně, ale těžké ne. S lehkými zbraněmi jen posíláme lidi proti těžké technice na smrt. Jestliže chceme Kurdům dodat pouze lehké zbraně, jako bychom chtěli, aby jich umřelo víc.
Není na místě argument, že těžké zbraně se mohou dostat do rukou vojáků Islámského státu?
Dá se o tom uvažovat. Kdyby ale takto uvažovali spojenci, když byla nacistická vojska před Moskvou a báli by se, že spojenecké zbraně padnou do rukou Němcům, nevyrazil by do Severního moře jediný konvoj. Porážka Sovětského svazu by přece měla mnohem horší důsledky než riziko, že se Hitler zmocní nějakých zbraní. Dnešní situace s Kurdy je analogická.
* Je rozumné zbavovat se zbraní z vlastních armádních skladů?
* Reaguje česká vláda na rostoucí napětí ve světě?
* Proč by zakázky měli primárně dostávat čeští výrobci?
* Z jakého důvodu je export zbraní problematický a zbytečně drahý?
* Jaký dopad může mít na export zbrojní embargo uvalené na Rusko?
Více se dočtete v dalším vydání časopisu TÝDEN, které vychází už v pondělí 25. 8. 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.